وزیرخارجه آلمان: عملکرد طالبان به‌رسمیت شناختن رژیم این گروه را دشوار کرده است

۱۴۰۱/۳/۱۷

وزیر خارجه آلمان می‌گوید طالبان در مسیر اشتباه روان است و با چنین رویکردی، جهان در راستای به‌رسمیت شناختن این گروه گامی برنخواهد داشت.

آنالنا بربوک در نشست خبری باهمتای پاکستانی خود در اسلام‌آباد گفت که دختران از آموزش محروم‌اند، زنان از جامعه حذف شده و صدای مخالف سرکوب می‌شود.

وزیر خارجه آلمان گفت که حکومتش مردم افغانستان را فراموش و رها نخواهد کرد زیرا به گفته‌ او گناه مردم نیست که طالبان با شکست نظام پیشین قدرت را به‌دست گرفته‌اند.

او فزود:" ما به ارائه کمک و حمایت از افرادی که بیشتر به آن نیاز دارند ادامه خواهیم داد. به ویژه زنان و دختران که بیش از هر کسی تحت حکومت طالبان رنج می‌برند."

خانم بربوک از همکاری پاکستان قدردانی کرد و گفت که کشورش با همکاری اسلام‌آباد و دیگر متحدان بین‌المللی، برای دسترسی به آموزش، صحت و زندگی بهتر برای افغان‌های که در پاکستان اند، کار می‌کند.

او افزود:" در آن سوی مرز می‌بینید، طالبان کشور را به سقوط سوق می‌دهند. خانواده‌ها نمی‌دانند چگونه به فرزندان خود غذا بدهند. دختران از حق تحصیل محروم‌اند. زنان تقریباً از جامعه کنار گذاشته شده‌اند، صداهای مخالف به طرز وحشت‌ناک سرکوب می‌شوند."

بلاول بوتو، وزیر خارجه پاکستان هم در این نشست خبری گفت که طالبان باید به خواست جامعه جهانی مبنی بر رعایت حقوق بشر و مبارزه با تروریزم پاسخ‌گو باشند.

آقای باتو گفت: سیاست پاکستان روشن است، ما از یک افغانستان صلح‌آمیز و مرفه که به ثبات و اتصال منطقه‌ای کمک می‌کند، حمایت می‌کنیم.

انتقال افغان‌ها به آلمان

در همین حال وزیر خارجه آلمان تاکید کرد که تلاش‌ها برای انتقال افغان‌هایی که در پاکستان گیرمانده‌اند را به بیشتر خواهد کرد.

او گفت تاکنون به همکاری پاکستان ۴۰ هزار افغان را به آلمان انتقال داده و اکنون در امنیت زندگی می‌کند.

از سوی، وزیر خارجه پاکستان گفت که این کشور، تخلیه بیش از ۹۰ هزار افغان که متعلق به سازمان‌های ۲۴ کشور می‌شوند را سهیل کرده است.

پس از سقوط دولت پیشین تعدادی از شهروندان افغانستان برای رسیدن به کشوری سومی به پاکسته رفته‌اند.

تعدادی زیادی از کسانی که ماه‌هاست در پاکستان به سر می‌برند، چند بار دست به اعترض زدند و خواهان رسیدگی به پرونده مهاجرتی خود از سوی جامعه جهانی و کشورهای مثل امریکا، بریتانیا و آلمان شده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
چه‌گونه عمری طولانی‌تر داشته باشیم؟
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید