یک مقام ارشد اپوزیسیون بریتانیا به کابل سفر کرد

۱۴۰۱/۳/۱۸

دیوید لمی، از اعضای برجسته حزب مخالف کارگر بریتانیا به کابل سفر کرده است تا «ابعاد بحران انسانی در افغانستان پس از تسلط طالبان» را از نزدیک بررسی کند.

این نخستین باری است که یک سیاستمدار ارشد بریتانیایی بعد از خروج آشفته غرب از افغانستان در اگست ۲۰۲۱ به کابل سفر می‌کند.

پریت گیل، یکی دیگر از مقامات ارشد حزب کارگر نیز دوید لمی را در این سفر همراهی می‌کند.

گاردین به نقل از سازمان‌های بین‌المللی نوشته است که بیش از نیمی از جمعیت افغانستان به کمک‌های بشردوستانه سازمان‌های بین‌المللی وابسته هستند.

دوید لمی با انتقاد از خروج آشفته نیروهای بریتانیایی از افغانستان می‌گوید: «دولت این کشور با مدیریت فاجعه‌بار خروج از کابل، شهرت بین‌المللی بریتانیا را تنزل داد و جهان را ناامن‌تر کرد.»

گاردین به نقل از این سیاستمدار منتقد دولت بریتانیا نوشته است که «امروز میلیون‌ها غیرنظامی افغانستان از گرسنگی رنج می‌برند و حتی برخی مجبور اند اعضای بدن خود را برای تغذیه خانواده‌های‌شان بفروشند.»

به گفته او دولت بریتانیا «فاجعه انسانی در افغانستان را نادیده گرفته است.»

در رشته‌توییتی که از آدرس دوید لمی منتشر شده، آمده است که مدیریت خروج نیروهای بریتانیا از افغانستان در تابستان گذشته یک «فاجعه کامل» بود.

او می‌گوید: «امروز در کابل هستم تا در مورد میلیون‌ها غیرنظامی افغانستان که از گرسنگی رنج می برند آگاهی بدهم.»

پیش از این نیز کمیته امور خارجه بریتانیا از سوء مدیریت عملیات تخلیه پس از تسلط سریع طالبان بر افغانستان انتقاد کرده بود.

دوید لمی می‌گوید وزیران بریتانیا باید به طور فوری یک استراتیژی جامع را تهیه کنند که نحوه رابطه با افغانستان را تعریف کند. به گفته او، این استراتیژی باید شامل یک نشست جهانی غذا با سازمان ملل متحد برای برای حمایت از میلیون‌ها غیرنظامی باشد که در افغانستان با گرسنگی دست و گریبان هستند.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
شگفتی‌های زندگی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید