طالبان: خیاط‌ها قد و اندام زنان را اندازه نگیرند و سلمان‌ها ریش مردان را نتراشند

۱۴۰۱/۳/۲۰

منابع مردمی از برخی ولایت‌های افغانستان می‌گویند طالبان به خیاط‌ها هشدار داده‌اند که قد و اندام زنان را اندازه نگیرند و از سلمان‌ها خواسته‌اند که ریش مردان را نتراشند.

برخی سلمان‌ها به افغانستان اینترنشنال گفتند قواعد طالبان باعث شده که روزانه از تعداد مراجعین آن‌ها کاسته شود.

دو آرایشگر از شهرهای جلال‌آباد ولایت ننگرهار و لشکرگاه ولایت هلمند به افغانستان اینترنشنال تأیید کرده‌اند که مأموران امر به معروف و نهی از منکر طالبان به گونه شفاهی به آن‌ها دستور داده‌اند که از تراشیدن ریش مردان اجتناب کنند.

یک استاد دانشگاه از شهر جلال‌آباد که نخواست نامش افشا شود، گفت که روز پنجشنبه به قصد اصلاح مو و ریش به یکی از سلمانی‌های این شهر مراجعه کرده بود، اما آرایشگر به او گفته نمی‌تواند ریشش را بتراشد.

به گفته خبرنگاران محله شیخ عبدالرحمان طیبی، رئیس امر به معروف و نهی از منکر طالبان در ولایت کندهار روز پنجشنبه در یک نشست خبری از سلمان‌های قندهار خواسته است که موهای مردم را به «استایل انگلیس» اصلاح نکنند.

در همین حال سه منبع از ولایت‌های هرات، بغلان و کندز به افغانستان اینترنشنال خبر دادند که مأموران امر به معروف و نهی از منکر طالبان به خیاط‌های این ولایت‌ها هشدار داده‌اند که قد و اندام زنان را اندازه نگیرند.

دو خیاط از شهرهای مزار شریف و پلخمری گفتند: «طالبان گفته‌اند تنها در صورتی اجازه داریم لباس زنان بدوزیم که اندازه را خود زندان در خانه گرفته باشند.»

پیش از این رسانه‌های محلی گزارش داده بودند که طالبان گفته‌اند زنان اجازه ندارند خیاطی کنند و از زنان خیاط خواسته‌اند فعالیت خود را متوقف کنند.

روز پنجشنبه ویدیویی به دست افغانستان اینترنشنال رسید که در آن شیخ عبدالرحمان طیبی، رئیس امر به معروف و نهی از منکر طالبان در ولایت کندهار می‌گفت: «نشستن زنان در سیت پیش روی موتر بنشانند.ی تکسی و ریکشا ممنوع است.»به گفته او اگر موتر پر از سواری باشد باز هم راننده نباید زنان را در سیت پیش

به گفته او اگر موتر پر از سواری باشد باز هم راننده نباید زنان را در سیت پیش روی موتر بنشانند.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید