لوی درستیز حکومت پیشین: کرزی می‌خواست قدرت را به دست گیرد اما من مانع شدم

۱۴۰۱/۳/۲۰

جنرال هیبت‌الله علی‌زی، لوی درستیز حکومت پیشین در مصاحبه با یک رسانه امریکایی می‌گوید که پس از فرار اشرف غنی از کابل، حامد کرزی می‌خواست با رفتن به ارگ، قدرت را در دست گیرد اما او با این کار مخالفت کرد.

او می‌افزاید که فکر می‌کرده آقای کرزی برای رهبری کشور «فرد مناسب» نیست.

جنرال هیبت‌الله علی‌زی که در ۵ روز آخر حکومت پیشین افغانستان لوی درستیز شده بود، به مجله «وار زون» گفت که وقتی حامد کرزی از فرار اشرف غنی مطلع شد، به بسم‌الله محمدی، وزیر دفاع حکومت وقت زنگ زد و گفت: «فکر نمی‌کنی باید به ارگ برویم؟»

او می‌افزاید که گوشی آقای محمدی در بلندگو بود و صدای آقای کزری را شنیده است که می‌گفت: «یعنی مرا به ارگ ببرید. من رئیس جمهور خواهم شد.»

علی‌زی به این رسانه گفته است که در جریان صحبت آقای کرزی و محمدی، او سرش را به نشانه مخالفت تکان داد. سپس می‌افزاید که محمدی به کرزی گفت که همه به میدان هوایی کابل می‌روند.

لوی‌درستیز پیشین افغانستان می‌گوید که آقای محمدی به کرزی گفت: «من نیز به میدان می‌روم. شما هم آنجا بیایید تا در این باره بحث کنیم، زیرا برخی از رهبران دیگر نیز آنجا هستند.»

علی‌زی گفت: «فکر می‌کردم که رئیس جمهور حامد کرزی دیگر برای رهبری افغانستان مناسب نیست، زیرا او از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ شانس خود را داشت.»

علی‌زی گفت که به جای بازگشت به روش‌های فاسد قدیمی، می‌خواست یک «دولت نظامی منضبط» را موقتاً ایجاد کند؛ دولتی که به گفته او، پس از تثبیت وضعیت جای خود را به حکومت منتخب می‌داد.

رئیس پیشین ستاد ارتش افغانستان به این رسانه گفت: «همه این چیزها در ذهن من می‌چرخید. به همین دلیل از رئیس جمهور شدن کرزی جلوگیری کردم.»

او می‌افزاید: «به وزیر دفاع گفتم: نه! دیگر این اشتباه را تکرار نکن.»

علی‌زی می‌افزاید که جنرال پیتر واسلی، فرمانده ارشد نیروهای ویژه امریکایی و ناتو در افغانستان با طرح اعلام حکومت نظامی مخالفت کرد.

این جنرال اردوی پیشین افغانستان می‌گوید که دوست دارد دوباره مذاکرات را با طالبان آغاز کند. او می‌افزاید: «اگر مذاکره نتیجه ندهد، قطعاً جنگ داخلی رخ خواهد داد.»

با این حال دفتر حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان در واکنش به سخنان هبت‌الله علی‌زی به افغانستان اینترنشنال گفت: «هرچند حامد کرزی در آن روز با بسم‌الله محمدی، وزیر دفاع پیشین افغانستان گفتگو کرده بود، مسأله رفتن به ارگ ادعای بی‌بنیاد است.»

سید احمد، یاور حامد کرزی به افغانستان اینترنشنال گفت که رئیس جمهور سابق هیچ قصدی برای رفتن به ارگ و گرفتن قدرت نداشت.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
شگفتی‌های زندگی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید