وزیر دفاع امریکا: چین از انجام اقدامات بی‌ثبات‌کننده در مورد تایوان خودداری کند

۱۴۰۱/۳/۲۰

وزرای دفاع چین و ایالات متحده برای اولین‌بار روز جمعه گفتگوی رو در رو داشتند و هردو طرف بر دیدگاه‌های متضاد خود در مورد تایوان تاکید کردند.

لوید آستین در دیدار یک ساعته با وی فنگه در سنگاپور گفت که چین باید از انجام اقدامات بی‌ثبات کننده بیشتر در مورد تایوان خودداری کند.

اولین دیدار رودر روی آستین و وی در حالی برگزار می‌شود که جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، پس از ماه‌ها تمرکز بر تهاجم روسیه به اوکراین، به دنبال صرف زمان بیشتری برای مسائل امنیتی آسیا است. دو وزیر در ماه اپریل نیز تلیفونی صحبت کرده بودند.

به گزارش رویترز، هرچند هردو طرف می‌گویند که می‌خواهند روابط خود را بهتر مدیریت کنند، اما پکن و واشنگتن بر سر چندین مسأله امنیتی از جمله حاکمیت تایوان، فعالیت نظامی چین در دریای چین جنوبی و حمله روسیه به اوکراین، اختلاف نظر دارند.

پس از نخستین ملاقات، مقامات چینی و ایالات متحده دیدارشان را «صمیمی» توصیف کردند.

وزیر دفاع چین گفت که که مذاکرات «به آرامی پیش رفت». سخنگوی وزارت دفاع چین بعداً گفت که وی فنگه بر موضع پکن در مورد تایوان قاطعانه ایستادگی کرد.

سخنگوی وزارت دفاع چین افزود: «ارتش آزادی‌بخش خلق [چین] چاره‌ای جز مبارزه به هر قیمتی و سرکوب هرگونه تلاش برای استقلال تایوان، حفاظت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود ندارد.»

در همین حال، در اعلامیه‌ای که ایالات متحده پس از این مذاکرات منتشر کرد، آمده است که آستین از چین خواسته است تا «از اقدامات بی‌ثبات‌کننده بیشتر در مورد تایوان خودداری کند».

در همین حال وزارت خارجه تایوان ضمن تشکری از حمایت ایالات متحده، ادعاهای «میان‌تهی» چین در مورد حاکمیت این کشور را محکوم کرد.

جوآن اوو، سخنگوی این وزارتخانه گفت: «تایوان هرگز جزو قلمرو چین نبوده و مردم تایوان تسلیم زورگویی‌های دولت چین نخواهند شد.»

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، به رویترز گفت که بخش اعظم این دیدار بر روی تایوان متمرکز بود و آستین باردیگر تاکید کرد که موضع واشنگتن در قبال تایوان بدون تغییر است و در عین حال از تجاوز نظامی چین انتقاد کرد.

این مقام پس از این دیدار گفت: «ایالات متحده نگرانی‌های عمده‌ای در مورد افزایش رفتار تهاجمی و غیرحرفه‌ای ارتش آزادی‌بخش خلق چین دارد و نگران است که این ارتش ممکن تلاش کند وضعیت موجود را از طریق رفتار عملیاتی خود تغییر دهد.»

ایالات متحده مهم‌ترین حامی بین‌المللی و تامین‌کننده تسلیحات تایوان است.

چین، تایوان را قلمرو خود می‌داند و در پاسخ به آنچه «تبانی» بین تایپه و واشنگتن می‌خواند، فعالیت‌های نظامی خود را در نزدیکی این جزیره افزایش داده است.

در دیدار استین و وی همچنین موضوعات دیگری از جمله حمله روسیه به اوکراین مورد بررسی قرار گرفت.

در این دیدار، آستین از چین برای ارائه حمایت مادی به روسیه برای جنگ انتقاد کرد. در پاسخ، سخنگوی وزارت دفاع چین گفت که این کشور به روسیه کمک نظامی نکرده است.

امسال، واشنگتن هشدار داد که به نظر می‌رسد پکن آماده کمک به روسیه در جنگ علیه اوکراین است.

چین حمله روسیه را محکوم نکرده و آن را تهاجم نمی‌داند، اما خواستار راه‌حلی از طریق مذاکره شده است.

پکن و مسکو در سال‌های اخیر به هم نزدیک‌تر شده‌اند و در ماه فبروری، دو طرف یک مشارکت استراتژیک گسترده را با هدف مقابله با نفوذ ایالات متحده امضا کردند.

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید