مجلس نمایندگان امریکا نشست محرمانه‌ای درباره افغانستان برگزار می‌کند

۱۴۰۱/۳/۲۱

نشریه هیل به نقل از منابع خود گزارش داده که قرار است کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا روز چهارشنبه، ۲۵ جوزا نشست محرمانه‌ای درباره افغانستان برگزار کند.

قرار است در این جلسه در مورد تصمیم دولت امریکا برای خروج از کابل و سیاست این کشور در قبال افغانستان گفتگو شود.

جان بس سفیر پیشین امریکا در افغانستان، برایان مک کئون معاون وزیر خارجه امریکا، درک شولت مشاور وزیر خارجه امریکا، مولی فی نماینده ویژه سابق برای مصالحه افغانستان و تام وست، نماینده امریکا در امور افغانستان در این جلسه حضور خواهند داشت.

منبعی به نشریه هیل گفته است که وزارت خارجه امریکا به دنبال آن است تا بخشی از این جلسه به طور علنی پخش شود، اما اکثریت اعضای دموکرایت مجلس نمایندگان امریکا اصرار دارند تا نشست در پشت درهای بسته برگزار شود.

به نوشته هیل، این جلسه توسط گریگوری میکس، نماینده دموکرات و رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان و مایکل مک کال، عضو ارشد جمهوری‌خواه در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا رهبری خواهد شد.

آقای مک کال می‌گویند اینکه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان از آگست ۲۰۲۱ فقط یک جلسه درباره افغانستان داشته، «ناامیدکننده» است

مک‌ کال می‌گوید مردم امریکا مستحق یک تحقیق شفاف و قوی هستند.

سخنگوی کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان هم به نشریه هیل گفته است: «رئیس این کمیته، هفته آینده یک جلسه توجیهی محرمانه برگزار می‌کند تا با وزارت خارجه در مورد موضوعات مهم در مورد پالیسی افغانستان تبادل اطلاعات دقیق داشته باشد.»

به گفته او هدف این جلسه، ایجاد درک کامل‌ از سیاست ایالات متحده در مورد افغانستان است.

او تأکید کرده که به ویژه این جلسه می‌خواهد درک کند که چه تصمیم‌هایی منجر به خروج نیروهایی امریکایی از افغانستان شد و دولت امریکا چه درس‌های مهمی می‌تواند از جنگ بیست ساله افغانستان بیاموزد.

نشریه هیل نوشته است که خروج ایالات متحده از افغانستان در آگست سال ۲۰۲۱ "لکه‌ای محو نشدنی بر دولت بایدن" برجا گذاشت. چرا که به قول این نشریه دولت بایدن در پیش‌بینی اینکه چگونه دولت افغانستان و نیروهای نظامی آن در برابر طالبان شکست خواهند خورد، ناکام شده بود.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید