کمیته تحقیق شورش در کانگرس می‌گوید که شواهد کافی برای طرح اتهام علیه ترامپ وجود دارد

۱۴۰۱/۳/۲۲

اعضای کمیته تحقیق در مورد شورش ۶ جنوری در کانگرس امریکا روز یکشنبه گفتند که شواهد کافی برای اعلام جرم از سوی مراجع عدلی علیه رئیس جمهور پیشین امریکا به خاطر تحریک و سهم‌گیری در اغتشاشات برای برهم زدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ وجود دارد.

اغتشاش و حمله به ساختمان کانگرس در ۶ جنوری ۲۰۲۱ پس از آن صورت گرفت که طرفداران خشمگین دونالد ترامپ به باخت وی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ اعتراض خشونتبار کردند.

این کمیته کانگرس آنان را متهم کرده است که قصد کودتا و برهم زدن روند انتقال قدرت به حکومت بایدن را داشتند.

به گزارش اسوشیتدپرس، آدم شیف یکی از اعضای این کمیته گفت: «مایلم که وزارت عدلیه اتهامات معتبر جنایی علیه ترامپ را به علت فعالیت‌هایش تحقیق کند. اقدامات مشخصی برای ابطال نتایج انتخابات انجام شد.»

این کمیته نخستین جلسه استماع خود را هفته گذشته آغاز کرد. اعضای آن مدعی شدند که ترامپ پس از باخت، ادعاهای بی اساس در مورد جعل و فریبکاری در انتخابات ریاست جمهوری مطرح کرد و در اقدامات علیه نتایج انتخابات سهم گرفت.

لیز چِنی، تنها نماینده جمهوری‌خواه در این کمیته در یکی از جلسات دونالد ترامپ را متهم کرد که آتش این حمله را روشن کرد.

قرار است این هفته شواهد بیشتری در مورد نقش ترامپ و مشاورانش در حمله به کانگرس، از سوی اعضای کمیته مطرح شود و آنها امیدوارند که لوی سارنوال امریکا این شواهد را جدی گرفته و علیه ترامپ طرح اتهام کند.

آدم شیف گفت که شواهد «معتبر» برای آغاز تحقیقات وجود دارد.

اریک گارلند، لوی سارنوال امریکا تا هنوز مشخص نکرده است که با نتایج کمیته ۶ جنوری چه خواهد کرد. او قبلا در یک سخنرانی در دانشگاه هاروارد گفته بود: « تمام شواهد را بررسی خواهیم کرد و ببینیم که ما را به کدام سو رهنمایی خواهد کرد.»

تازه‌ترین خبرها

گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید