در جریان ماه می ۲۱۰ واحد مسکونی در ترکیه به شهروندان افغانستان فروخته شده است

۱۴۰۱/۳/۲۵

مرکز آمار ترکیه اعلام کرد که در جریان ماه می ۲۰۲۲ مجموعا ۲۱۰ واحد مسکونی در این کشور توسط شهروندان افغانستان خریداری شده است.

در ویب‌سایت این نهاد ترکی آمده است که شهروندان روسیه، ایران، عراق، آلمان، اوکراین، قزاقستان و افغانستان به ترتیب بیشترین جایداد را در این ماه خریده‌اند.

روس‌ها در ماه می ۱۲۷۵ واحد مسکونی در ترکیه خریداری کرده و در جایگاه نخست خریداران خارجی ملک و جایداد در ترکیه قرار گرفته‌اند.

به دنبال آن ایرانی‌ها ۷۳۶، عراقی‌ها ۶۱۷، آلمانی‌ها ۲۴۷، اوکراینی‌ها ۲۴۱، قزاقستانی‌ها ۲۱۸ و افغانستانی‌ها ۲۱۰ خانه در سرتاسر ترکیه خریده‌اند.

مشخص نیست که این املاک در ترکیه توسط چه کسانی خریداری شده است.

بعد از ورود طالبان در کابل در ماه اگست ۲۰۲۱ موج گسترده‌ای از مردم افغانستان از سرزمین خود فرار کردند و به کشورهای مختلف جهان پناه بردند.

مهاجران افغانستانی که توانایی خرید ملک در ترکیه را دارند، شانس اقامت در این کشور را پیدا خواهند کرد.

از همین رو، به نظر می‌رسد که شماری از شهروندان افغانستان که توانایی مالی بیشتری دارند، در حال خرید جایداد در ترکیه هستند.

شهروندانی که توانایی مالی کمتری دارند، با سرنوشت تلخ اخراج به افغانستان روبرو می‌شوند.

ترکیه در هفته‌های گذشته به گونه پیهم، حجم گسترده‌ای از پناهجویانی را اخراج کرده است که به گونه غیرقانونی وارد این کشور شده بودند.

انقره بعد از شروع پروازهای ترکیه به افغانستان در ماه جنوری، بیش از ۱۹ هزار و ۲۹۰ پنا‌هجوی غیرقانونی افغان را اخراج کرده است.

در آستانه ورود طالبان به کابل رئیس‌جمهور غنی و اطرافیان او نخستین کسانی بودند که کشور را ترک کردند.

در روزهای گذشته، خرید املاک و جایداد توسط مقامات دولت پیشین افغانستان در کشورهای مختلف جهان خبرساز شد.

وال‌استریت جورنال روز دوشنبه، ۲۳ جوزا گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌داد برخی از مقام‌های ارشد حکومت پیشین در سال‌های اخیر، میلیون‌ها دالر برای خرید خانه‌های گران‌قیمت در خارج هزینه کرده‌اند.

طبق این گزارش، برخی مقام‌های که در دوره تصدی اشرف غنی، مشاغل مهمی داشتند، اکنون در عمارت‌هایی در امتداد سواحل کالیفرنیا زندگی می‌کنند.

روزنامه می‌گوید بررسی اسناد، مصاحبه‌ها و سایر اطلاعات نشان می‌دهد که شماری از مقام‌‌ها و قانونگذاران سابق در شهرهای بزرگ اروپایی، امارات متحده عربی و ترکیه نقل مکان کرده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
نگاه روز
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید