سرپرست پیشین وزارت مالیه: گزارش وال استریت ژورنال در مورد دارایی من گمراه کننده است

۱۴۰۱/۳/۲۷

خالد پاینده، سرپرست وزارت مالیه در حکومت اشرف غنی، گزارش روزنامه وال استریت ژورنال در مورد جایدادهایش در امریکا را «نادرست» خواند.

او در صفحه توئیترش نوشت که دوخانه‌اش در امریکا را که ظاهراً بیش از ۱ میلیون دالر ارزش دارند، زمانی خریده بود که در حکومت افغانستان کار نمی‌کرد.

آقای پاینده خبرنگار وال استریت ژورنال را متهم کرد که با انتشار اطلاعات «ناقص» و «نادیده گرفتن» بخشی از توضیحات او، «خوانندگان را گمراه ساخته و وانمود کرده است که او در زمان سرپرستی وزارت مالیه درآمد نامشروع داشته است.»

این هفته، وال استریت ژورنال در گزارشی در مورد دارایی‌های مقامات پیشین در مورد خالد پاینده نوشت که دارای دو خانه در نزدیکی واشنگتن دی سی است که یکی از آن را با پول نقد خریداری کرده است.

اطلاعات شرکت املاک زیلو در امریکا نشان می‌دهد که ارزش این املاک بیش از ۱میلیون دالر است.

پاینده مدعی است که قبل از پیوستن به حکومت افغانستان، با سازمان‌های بین المللی مانند بانک جهانی «با معاش خیلی خوب» کار می‌کرد و این خانه‌ها را با درآمد شخصی خود خریده است. پاینده می‌گوید که به خاطر یکی از این املاک، بیش ۴۰۰ هزار دالر از بانک از بابت اقساط خانه قرضدار است.

او در توئیترش یک سلسله اسناد را نشر کرده که بر بنیاد آن می‌گوید که پول‌هایش را به طور شفاف به حساب هایش به افغانستان و امریکا انتقال داده است.

پاینده در ایمیلی به وال‌استریت ژورنال گفته بود: «داشتن یک خانه‌ قسطی لزوماً به این معنا نیست که شما با مشکلات پولی مواجه نیستید.» او افزود که پس از ورود به ایالات متحده به عنوان راننده اوبر کار کرده تا مخارجش را تامین کند.

خالد پاینده در وزارت مالیه در زمانی به عنوان معین و بعداً سرپرست این وزارت کار می‌کرد که در یک افشاگری تکان دهنده در پارلمان وقت افغانستان در ۲۹ ثور ۱۴۰۰ از حیف و میل شدن حدود ۸ میلیون دالر در روز خبر داده بود.

او تبانی کارمندان گمرک با کمیشن‌کاران و دست داشتن برخی مقامات حکومتی را از دلایل فساد در گمرکات اعلام کرده بود.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید