پروژه داده‌های وقایع و منازعات مسلحانه: طالبان بزرگترین عامل خشونت علیه غیرنظامیان اند

۱۴۰۱/۳/۲۶

شبکه خبری «اسکای نیوز» به نقل از سازمان «پروژه داده‌های وقایع و منازعات مسلحانه» گزارش می‌دهد که طالبان بزرگترین عامل خشونت علیه غیرنظامیان بوده‌اند.

به گزارش این سازمان، گروه طالبان از زمان به قدرت رسیدن تاکنون حداقل ۳۴۱ فرد ملکی را کشته‌ و مسئول ۵۴ درصد خشونت‌ها بوده است.

براساس گزارش تازه این سازمان، از زمان سقوط کابل حداقل ۵۴ درصد از خشونت‌های ثبت‌شده علیه غیرنظامیان توسط طالبان انجام شده است.

در این گزارش، طالبان مسئول ۴۴۴ رویداد خشونت‌بار، گروه‌های مسلح ناشناس مسئول ۲۸۶ رویداد و داعش مسئول ۶۲ رویداد معرفی شده است.

پروژه داده‌های وقایع و منازعات مسلحانه، یک نهاد جهانی جمع‌آوری آمار و ارقام می‌گوید از زمان سقوط کابل به اینسو، ۸۱۸ رویداد خشونت‌بار علیه غیرنظامیان را ثبت کرده است و بیش از نیمی از آن‌ها توسط طالبان انجام شده است.

حبیب خان که با این نهاد برای ردیابی خشونت‌های سیاسی کار می‌کند، به اسکای نیوز گفت که این رقم می‌تواند حتی بیشتر باشد.

او گفت: «ما معتقدیم که بیشتر خشونت‌هایی که زیر نام گروه‌های مسلح ناشناس آمده است (در مجموع ۳۵ درصد) توسط طالبان انجام شده است.»

بر اساس گزارش این سازمان، کابل با ۱۳۸رویداد، بیشترین موارد خشونت علیه غیرنظامیان را شاهد بوده است.

در بخشی از گزارش به عنوان نمونه آمده است: «طالبان یک مرد سرمایه‌گذار را به تاریخ ۱۴ماه می سال جاری میلادی در یک ایست بازرسی در منطقه خیرخانه کابل با شلیک گلوله کشته‌اند.»

حوادث ثبت‌شده شامل بمب‌گذاری‌های کنار جاده، حملات انتحاری و گلوله‌باری و همچنین خشونت‌های هدفمند علیه غیرنظامیان مانند حملات، خشونت جنسی و آدم‌ربایی بوده است.

آقای خان گفت: «با وجود عفو عمومی، طالبان به‌طور سیستماتیک اعضای سابق نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان و همچنین زنان، فعالان مدنی و خبرنگاران را هدف قرار می‌دهند.»

براساس دریافت‌های سازمان «پروژه داده‌های وقایع و منازعات مسلحانه» داعش حملات خود را در شرق و شمال افغانستان افزایش داده است. این گروه از زمان تسلط طالبان چندین بمب‌گذاری و حمله انجام داده است که در آن دست‌کم ۳۷۷ غیرنظامی کشته شده‌اند.

در گزارش همچنین آمده است تعداد رویدادهایی که در آن غیرنظامیان قربانی خشونت در کشور شده‌اند، از زمان روی کار آمدن طالبان به‌طور کلی کاهش یافته، اما این بیشتر به دلیل پایان جنگ بوده است.

رودابه کیشی، از مسئولان سازمان پروژه داده‌های وقایع و منازعات مسلحانه گفت: «ما شاهد موارد بسیار زیاد هدف قرار دادن مستقیم غیرنظامیان توسط طالبان، دولت اسلامی و گروه‌های مسلح ناشناس بوده‌ایم.»

در همین حال، یک سخنگوی طالبان با رد اطلاعات این گزارش، در پاسخ به داده‌های جدید به اسکای نیوز گفت: «ما از عزت، مال و جان مردم محافظت می‌کنیم. هیچ تخلفی علیه آن‌ها مرتکب نمی‌شویم. چرا باید این کار را کنیم؟ آن‌ها مردم ما هستند.»

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
وادی رقابت
دنیای تن تن

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید