شماری از اعضای مجلس نمایندگان امریکا خواستار برگزاری جلسه علنی درباره افغانستان شدند

۱۴۰۱/۳/۲۷

اعضای جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا، پس از برگزاری جلسه محرمانه این کمیته درباره خروج امریکا از افغانستان، روز پنجشنبه گفتند که جلسه بعدی این کمیته باید علنی باشد.

آنان می‌گویند که بخش زیاد اطلاعات ارایه شده در این جلسه محرم نبوده است.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا روز چهارشنبه، ۲۵ جوزا، جلسه‌ محرمانه‌ای درباره خروج این کشور از افغانستان برگزار کرد. این جلسه پشت درهای بسته برگزار شد و پنجم مقام وزارت خارجه امریکا درباره خروج این کشور از افغانستان به نمایندگان مجلس توضیحات دادند.

پیش از این منبعی به نشریه هیل گفته بود که وزارت خارجه امریکا به دنبال آن است تا بخشی از این جلسه به طور علنی پخش شود، اما اکثریت اعضای دموکرات مجلس نمایندگان اصرار دارند تا نشست در پشت درهای بسته برگزار شود.

اما اعضای جمهوری‌خواه کمیته مذکور با نشر اعلامیه‌ای به روز پنجشنبه، ۲۶ جوزا می‌گویند که جلسه بعدی این کمیته باید علنی برگزار شود. در بخشی از این اعلامیه آمده است: «بخش عمده‌ای از گفتگوها مشمول اطلاعات محرم نبود، اما مقام‌های وزارت خارجه برخی اطلاعات محرم را ارائه کردند که در مورد واقعیت‌های جاری در افغانستان مفید بود.»

جمهوری‌خواهان کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا می‌گویند که مردم امریکا حق دارند بخش زیاد اطلاعات غیرمحرم «مربوط به رویدادهای مرتبط و مهم قبل و بعد از خروج فاجعه‌بار» این کشور از افغانستان را بشنوند.

در اعلامیه آمده است: «بنابراین، ما یک‌بار دیگر درخواست می‌کنیم که این مقام‌های وزارت خارجه برای یک جلسه استماعیه علنی به کمیته بازگردند.»

با آنکه هنوز مشخص نیست چه کسانی از وزارت خارجه امریکا در این جلسه محرم حضور داشته‌اند اما پیش از این نشریه هیل گزارش داده بود که جان بس، سفیر پیشین امریکا در افغانستان، برایان مک کئون، معاون وزیر خارجه امریکا، درک شولت، مشاور وزیر خارجه امریکا، مولی فی، نماینده ویژه سابق برای مصالحه افغانستان و تام وست، نماینده امریکا در امور افغانستان در این جلسه حضور خواهند داشت.

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید