طالبان: حمله به عبادتگاه سیک‌ها در کابل دست‌کم ۲ کشته و ۷ زخمی برجا گذاشت

۱۴۰۱/۳/۲۸

وزارت داخله طالبان از پایان حمله مردان مسلح بر عبادتگاه سیک‌ها در کارته پروان کابل خبر داده می‌گوید همه مهاجمان کشته شدند.

عبدالنافع تکور، سخنگوی این وزارت می‌گوید در جریان درگیری با مهاجمان، دو نفر شامل یک تن از افراد طالبان و یک شهروند هندو کشته و هفت تن دیگر زخمی شدند.

وزارت داخله طالبان در مورد رقم مهاجمان جزئیاتی ارایه نکرده و گفته که گروهی از افراد مسلح که هویت شان مشخص نیست صبح روز شنبه ۲۸ جوزا، به عبادتگاه سیک‌ها در کارته پروان کابل حمله کرده‌اند.

وزارت داخله طالبان گفته است که مهاجمان قبل از ورود به عبادتگاه به سمت نگهبانان این درمسال بمب دستی پرتاب کردند.

این وزارت تأکید کرده است که مهاجمان قصد داشتند یک موتر پر از مواد منفجره را در میان مردم منفجر کنند، اما این موتر قبل از رسیدن به هدف منفجر شده و تلفاتی در پی نداشته است.

تا اکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

انارکلی هنریار، زن سیاست‌مدار جامعه هندو و سیک افغانستان و از نمایندگان مجلس پیشین کشور در واکنش به این حمله گفته است «افغانستان گورستانی برای اقلیت‌های دینی و مذهبی است.»

خانم هنریار در صفحه توییتر خود نوشته است «جنایت جنگی ضد بشری و حمله وحشیانه همان کلمات و جملات تکراری ... در طول بیست سال تکرار می‌شود بالاخره عامل این حملات کی‌ها کدام گروه‌های تروریستی‌اند که از غریب‌ترین، بیچاره‌ترین و بی‌غرض‌ترین مردم قربانی می‌گیرند.»

در سال‌های اخیر، بارها معبد هندوها و سیک‌ها در افغانستان مورد هجوم و حمله قرار گرفته‌اند.

با ادامه حملات بر این اقلیت‌ مذهبی افغانستان، بسیاری از هندوها و سیک‌های افغانستان به هند پناهنده شدند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان نیز اقلیت‌های مذهبی هندو و سیک افغانستان از حمله افراد طالبان به عبادتگاه شان خبر دادند.

سوبرامانیام جیشنکر، وزیر خارجه هند در واکنش به آنچه امروز رخ داده گفته است که حمله به عبادتگاه سیک‌ها در کارته پروان کابل باید از سوی همه شدیداً محکوم شود.

نجیندر سینگ سیرسا، رئیس کمیته عبادتگاه سیک‌ها در دهلی بر این باور است که معبد گوردواره در کابل مورد حمله تروریستی قرار گرفته است.

او با گسترش حملات علیه سیک‌ها و هندوها در کابل، خواستار حمایت جهانی از این اقلیت‌های مذهبی شده است.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
شگفتی‌های زندگی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید