جبهه مقاومت ملی افغانستان می‌گوید آماده است اسیران جنگی را با طالبان مبادله کند

۱۴۰۱/۳/۲۸

جبهه مقاومت ملی افغانستان می‌گوید آماده است با تبادل اسیران جنگی، زمینه برگشت اسیران طالبان به آغوش خانواده‌های‌شان را فراهم کند.

این جبهه خواهان همکاری کمیته جهانی صلیب سرخ برای تبادل اسیران شده است.

جبهه مقاومت به طالبان هشدار داده که از راه نظامی برای حل مسئله استفاده نکند.

در اعلامیه جبهه مقاومت آمده است که هر گونه عملیات جنگی طالبان در ساحات تحت کنترول جبهه مقاومت ملی و تلاش برای حل مسئله از راه‌های نظامی، باعث به خطر افتادن جان اسیران خواهد شد.

با این حال جبهه مقاومت اذعان کرده است که اسیران طالبان را به مکان مصئون منتقل کرده و رسیدگی لازم به وضعیت کلی آن‌ها صورت گرفته است.

در اعلامیه آمده است که جبهه با رساندن آب، غذا و تداوی اسیران به تعهدات اسلامی و انسانی مطابق کنوانسیون جینوا در مورد رفتار با اسیران جنگی عمل کرده است.

این جبهه گفته است که پیام در مورد تبادله اسیران جنگی را به طالبان ارسال کرده است.

هنوز طالبان به درخواست جبهه مقاومت برای تبادل اسیران جنگی پاسخ نداده‌اند.

روز پنجشنبه جبهه مقاومت اعلام کرد که نیروهایش یک هلیکوپتر طالبان را در دره آرزو ساقط کرده است.

گفته می‌‌شود که ۵ نفر شامل ۲ خلبان، ۲ انجنیر پرواز و یکی از قومندان‌های طالبان به دست نیروهای جبهه مقاومت اسیر شده است.

طالبان پیش از این به رسانه‌ها گفته‌ بودند که این هلیکوپتر به دلیل فنی در دره آرزوی ولایت پنجشیر «نشست اضطراری» کرده است.

این گروه در مورد گرفتاری اعضایش به دست نیروهای جبهه مقاومت سکوت کرده است.

جبهه مقاومت گفته با آنکه به ۲ نفر دیگر از طالبان از سوی نیروهای جبهه امان داده شده بود، اما آن‌ها دست به اسلحه بردند و در نتیجه برخورد کشته شدند.

طالبان نیز در ماه‌های گذشته دست به بازداشت گسترده نیروهای متعلق به جبهه مقاومت ملی افغانستان زده‌اند.

در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی از بازداشت افراد غیرنظامی به دست طالبان به اتهام عضویت در جبهه مقاومت ملی افغانستان منتشر شده است.

نهادهای حقوق بشری جهانی به شمول عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر از بازداشت و شکنجه گسترده غیرنظامیان در پنجشیر و ولسوالی اندراب‌های ولایت بغلان ابراز نگرانی کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر با انتشار اعلامیه‌ای پیش از این گفته است که طالبان نخست غیرنظامیان را به عضویت در جبهه مقاومت متهم می‌کنند و سپس دست به بازداشت خودسرانه آن‌ها می‌زنند.

دیده‌بان حقوق بشر نیز با انتشار اعلامیه‌ای گفته است طالبان دست به شکنجه غیرنظامیان بازداشت شده زده و این شکنجه تا جایی پیش رفته که در برخی موارد بازداشت‌شدگان زیر شکنجه جان باخته‌اند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
نگاه روز
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید