مجله فارن پالیسی: امریکا در حال بررسی تمدید معافیت سفر رهبران طالبان است

۱۴۰۱/۳/۲۸

به نوشته فارن پالیسی، امریکا درگیر یک بحث داخلی درباره تمدید معافیت دوران ترامپ است که به رهبران طالبان اجازه می‌دهد به خارج از افغانستان سفر کنند.

رفع تحریم سفر رهبران طالبان در ۲۰ جون پایان می یابد. شورای امنیت ملی امریکا می‌گوید هنوز هیچ تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

تحریم سفر طالبان در سال ۲۰۱۹ توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین امریکا برداشته شد تا راه را برای مذاکرات صلح امریکا و طالبان هموار کند.

اکنون حکومت آقای بایدن از سوی نهادهای حقوق بشری تحت فشار است تا این تحریم‌ها را دوباره برگرداند.

فارن پالیسی در گزارشی نوشته است که شماری از مقام‌های وزارت خارجه و شورای امنیت ملی امریکا به این باور اند که این تحریم ها باید دوباره وضع شود، زیرا از عدم پیشرفت واقعی در مورد کاهش سرکوب زنان و دختران، تشکیل دولت فراگیر و احترام به حقوق بشر خسته شده‌اند.

اما مقام‌های دیگر به این باورند که وضع تحریم‌ها بر طالبان راه را به روی هر گونه گفت‌وگو با طالبان بسته می‌کند و سخت گیری‌های طالبان بیشتر خواهد شد.

شماری از فعالان حقوق بشر افغانستان نیز با انتقاد از دولت بایدن می‌گویند آنان که برای حقوق بشر کار میکنند نمی‌تواند به راحتی سفر کنند، اما طالبان که حقوق بشر را نقض کرده و زنان را سرکوب می‌کنند آزدانه سفر می‌کنند.

برخی دیپلومات‌ها به این باور اند که وضع دوباره تحریم برسفرهای طالبان ممکن است تاثیر چندانی بر وضعیت نداشته باشد، زیرا این گروه در مدت کمتر از یک سال حکومت به هیچ فشاری تن نداده است.

اکنون دیده شود که در ۲۰ جون چه تصمیم گرفته می‌شود و این تصمیم چقدر وضعیت را برای شهروندان افغانستان که زیر سلطه طالبان زندگی میکند تغییر خواهد داد.

دیدگاه
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید