کاردار سفارت بریتانیا: هیچ جایگزینی برای تعامل عملی با "حکومت کنونی افغانستان" وجود ندارد

۱۴۰۱/۳/۲۹

دولت بریتانیا می‌گوید لندن از کسانی که از طریق خشونت به‌دنبال تغییرات سیاسی در افغانستان‌اند، حمایت نمی‌کند.

کاردار سفارت بریتانیا برای افغانستان گفته که برای ارایه کمک‌های بشردوستانه و رسیدگی به نگرانی‌های مشترک درباره امنیت، هیچ جایگزینی برای تعامل عملی با طالبان وجود ندارد.

هیوگو شورتر، کاردار سفارت بریتانیا برای افغانستان مستقر در دوحه در بیانیه‌ای گفته است که کشورش از کسانی که از راه خشونت به‌دنبال دستیابی به تغییرات سیاسی در افغانستان‌اند، یا هر گونه فعالیتی که خشونت را برای اهداف سیاسی دامن بزند، حمایت نمی‌کند.

در این بیانیه آمده است که بریتانیا اجازه نخواهد داد از خاک این کشور برای برنامه ریزی یا آماده‌سازی چنین فعالیت‌هایی استفاده شود و "ما به شدت دیگران را از انجام این کار بازمی‌داریم."

آقای شورتر گفته که خشونت از هر نوعی که باشد به نفع افغانستان و جامعه جهانی نیست و بریتانیا از حملات تروریستی در افغانستان متاسف است.

او در این بیانیه‌تش افزوده است: "برای تقویت صلح و ثبات، ارایه کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و نگرانی‌های مشترک امنیتی، هیچ گزینه‌ای جز تعامل عملی با اداره کنونی افغانستان وجود ندارد و این کاری است که ما انجام می‌دهیم."

در پی سقوط کابل به‌دست طالبان در آگست سال گذشته، بسیاری کشورها از جمله بریتانیا سفارت خود را در کابل بستند و به دوحه منتقل کردند.

اعلامیه سفارت بریتانیا درباره عدم حمایت این کشور از خشونت برای دستیابی به‌قدرت یا تغییرات سیاسی در افغانستان در حالی صادر می‌شود که در ماه‌های اخیر فعالیت‌های مسلحانه در برابر طالبان افزایش یافته است.

شماری از چهره‌های سیاسی مطرح جهان از جمله جان بولتن، مشاور امنیت ملی پیشین امریکا، از جبهه مقاومت ملی افغانستان به عنوان گزینه‌ای در برابر حکومت طالبان حمایت کرده‌اند.

باگذشت بیش از ده ماه از روی کار آمدن طالبان، وضعیت حقوق بشری در افغانستان روز به روز بدتر می‌شود و هیچ چشم‌انداز روشنی برای آینده این کشور وجود ندارد.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
سفیران - فصل دوم
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید