طالبان می‌گویند زلزله در جنوب‌شرق افغانستان بیش از ۱۰۰۰ کشته و ۱۵۰۰ زخمی داشته است

۱۴۰۱/۴/۱

خبرگزاری باختر، رسانه تحت کنترول طالبان به نقل از مقام‌های محلی این گروه خبر داده است در اثر زلزله شدید روز چهارشنبه در دو ولسوالی گیان و برمل پکتیکا بیش از ۱۰۰۰ نفر جان باخته و ۱۵۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

هنوز نهادهای معتبر و مستقل آماری از قربانیان زلزله منتشر نکرده‌اند.

با این حال منابع محلی به افغانستان اینترنشنال گفتند که هنوز شماری از افراد زیر خاک گیر مانده و گروه‌های مددرسان در حال بیرون کردن آن‌ها از زیر خاک اند.

زلزله‌ای شدید حوالی ساعت ۱:۳۰بامداد بخش‌هایی از افغانستان و پاکستان را تکان داد.

مرکز زمین شناسی امریکا می‌گوید مرکز زلزله در عمق ۵۱ کیلومتری زمین، در ۴۴ کیلومتری مرکز ولایت خوست، در جنوبی شرقی افغانستان بوده است.

دفتر سازمان ملل برای هماهنگی امور بشردوستانه (اوچا) گزارشی در مورد زلزله شدید روز چهارشنبه در افغانستان منتشر کرد.

اوچا می‌گوید که ولسوالی‌های برمل، زیروک، نیکا و گیان در پکتیکا و ولسوالی اسپرا در خوست آسیب بیشتر را دیده، اما تعداد کشته‌ها و زخمی‎‌های زلزله هنوز تأیید نشده است.

براساس گزارش‌ها، تاثیر زلزله در ولایت‌های همجوار از جمله کابل و همچنین در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان و بخش‌هایی از هند احساس شده است.

سازمان ملل به نقل از گزارش‌های نشر شده مانند اظهارات طالبان، نوشته است که تنها در ولسوالی گیان ولایت پکتکا ۲۰۰ نفر کشته و ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

وضعیت بیشتر زخمی‌ها وخیم گزارش شده است.

علاوه بر این، طبق گزارش‌ها، تا ۱۸۰۰ خانه در ولسوالی گیان تخریب شده و یا آسیب دیده است. گفته می‌شود که ۷۰ درصد خانه‌های مسکونی این منطق ویران شده‌اند.

سازمان ملل به نقل از گزارش‌ها نوشته که در ولسوالی اسپرای ولایت خوست دست‌کم ۲۵ نفر کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

با این حال دفتر سازمان ملل برای هماهنگی امور بشردوستانه تأکید کرده است که تعداد کشته‌ها یا زخمی‌های زلزله هنوز تأیید نشده است.

انتظار می‌رود که با ادامه عملیات جستجو و نجات، تعداد تلفات افزایش یابد.

اوچا می‌گوید در حال حاضر، وزارت دفاع طالبان پنج هلیکوپتر را به ولایت پکتیکا برای تسهیل عملیات مددرسانی و یک تیم پزشکی را به ولسوالی گیان اعزام کرده است.

یونیسف همچنین حداقل ۱۲ گروه از کارکنان صحی را به ولسوالی گیان و چندین گروه سیار صحی و تغذیه را در ولسوالی برمل در ولایت پکتیکا و ولسوالی اسپرا در ولایت خوست مستقر کرده است.

اوچا می‌گوید گروه‌های مددرسان بعضی از سازمان‌های بین‌المللی دیگر نیز در حالت آماده‌باش هستند تا در صورت نیاز به مناطق آسیب‌دیده بروند.

در گزارش آمده است که آسیب‌دیدگان به مراقبت اضطراری در وضعیت تروما، سرپناه اضطراری، کمک غذایی و اقلام غیرغذایی نیاز دارند.

در گزارش همچنین آمده است که ۴۵ آمبولانس به محل رویداد فرستاده شده است.

زخمیان در حال انتقال به شفاخانه‌ای در ولسوالی شرنه، شفاخانه پکتیکا و شفاخانه اورگون هستند.

تا کنون حداقل ۱۳۰ زخمی به شفاخانه‌های شرنه، پکتیکا و ارگون منتقل شده‌اند.
در گزارش اوچا آمده است بستگان آسیب‌دیدگان به افرادی که خانه‌های‌شان را از دست داده‌، پناه داده‌اند، ولی برخی از آن‌ها هنوز در صحرا مانده‌اند و نیاز فوری به سرپناه دارند.

تازه‌ترین خبرها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید