سرمنشی سازمان ملل: ۲۲۲ میلیون کودک از دسترسی با کیفیت و مستمر به آموزش محروم اند

۱۴۰۱/۴/۱

آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد در صفحه توییترش نوشت که ۲۲۲ میلیون کودک در جهان به علت جنگ، مهاجرت و حوادث طبیعی ناشی از تغییرات اقلیمی از آموزش منظم و با کیفیت باز مانده اند.

او از کشورها و شرکت‌ها خواست که از تلاش‌های این سازمان برای کمک به این کودکان حمایت کنند.

صندوق وجهی سازمان ملل برای آموزش کودکان در مناطق بحران زده در جدیدترین گزارش خود می‌گوید شمار کودکانی که از دسترسی مستمر و با کیفیت به آموزش محروم اند، از ۷۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۶ به ۲۲۲ میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ رسیده است.

این گزارش می‌افزاید که ۷۸ میلیون کودک به مکتب نمی‌روند که ۵۴ درصد آنان دختران اند. همچنان، ۱۲۰ میلیون کودک دیگر هرچند به مکتب می‌روند اما کیفیت و وقفه‌ها در آموزش آنان در حدی است که حداقل مهارت خواندن و حساب کردن را فرا نگرفته اند.

با این که جنگ در افغانستان مانند گذشته عامل عمده نرفتن کودکان به مکتب نیست، اما تصمیم طالبان برای جلوگیری از رفتن دختران دانش آموز مقاطع متوسطه و لیسه به مکتب، به بحران دسترسی کودکان به آموزش دامن زده است.

یاسمین شریف، رئیس صندوق وجهی سازمان ملل برای آموزش کودکان در مناطق بحران زده به مناسبت انتشار گزارش این اداره به خبرگزاری فرانس پرس گفت: « ما نباید بگذاریم که این اتفاق برای آموزش دختران افغان بیفتد.»

خبر ورزشی
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید