وزیر خارجه روسیه برای بحث روی مسائل هسته‌ای و افزایش همکاری‌ها به ایران رفت

۱۴۰۱/۴/۱

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه به تهران سفر کرد تا روی مسائل هسته‌ای و همکاری‌های دوجانبه با مقامات ایرانی صحبت کند.

تلویزیون دولتی ایران خبر داد که «درجریان سفر لاوروف، احیای توافقنامه اتومی ۲۰۱۵، تقویت همکاری‌های دوجانبه از جمله در حوزه انرژی بحث می‌شود.»

او در این سفر با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران دیدار کرد که جزییات آن تا هنوز انتشار نیافته است. تلویزیون ایران افزود که دو طرف روی «توسعه همکاری‌های دوجانبه در حوزه یوروآسیا و قفقاز بحث کردند.»

خبرگزاری روسی تاس، به نقل از سخنگوی وزارت خارجه روسیه خبر داد که افغانستان نیز یکی از موضوعات گفتگوی لاوروف با مقامات ایرانی است.

خبرگزاری فارس ایران به نقل از یک روزنامه قطری نوشته است که لاوروف موضوع تقویت همکاری‌های روسیه و ایران برای مقابله با تحریم‌های امریکا را در این سفر پیگیری می‌کند.

سفر این مقام بلندپایه روسی در حالی صورت می‌گیرد که مذاکرات ایران با ۵ قدرت جهانی روی احیای توافقات اتومی ۲۰۱۵ موسوم به برجام به بن بست رسیده است.

به نقل از رویترز، ایران در این مذاکرات اصرار دارد که سپاه پاسداران، مهمترین نهاد نظامی ایران، از فهرست گروه های تروریستی ایالات متحده بیرون شود. واشنگتن این درخواست ایران را رد کرده و گفته است که ربطی به موضوع نظارت بر فعالیت‌های اتومی ایران و کاهش تحریم‌های اقتصادی و فنی این کشور ندارد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید