جان ساپکو: وزارت خارجه و اداره کمک‌های توسعه‌ای امریکا با سیگار همکاری نمی‌کنند

۱۴۰۱/۴/۲

جان ساپکو، بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان می‌گوید که وزارت خارجه و اداره کمک‌های توسعه‌ای امریکا به کارمندان خود دستور داده اند تا با سیگار همکاری نکنند.

به گزارش تلویزیون ان‌بی‌سی، دو نهاد مذکور ماه‌ها پیش از شریک ساختن معلومات به سیگار خودداری کرده اند.

جان ساپکو روز چهارشنبه به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و سمنتا پاور، مسئول اداره کمک‌های توسعه‌ای امریکا نوشت که اداره‌های این دو مقام «به‌طور غیرمنطقی از ارائه اطلاعات و کمک درخواست شده توسط سیگار خودداری می‌کنند.»

ساپکو نوشت که وزارت خارجه و اداره کمک‌های توسعه‌ای امریکا از لحاظ تاریخی با درخواست‌های سیگار که در سال ۲۰۰۸ تأسیس شد، موافقت کرده‌اند و هیچ دولت دیگری تا کنون صلاحیت سیگار را زیر سؤال نبرده است. او گفت: «به طور غیرقابل توضیحی، به نظر می‌رسد این سابقه طولانی همکاری به طور ناگهانی به پایان رسیده است.»

سه مقام کنگره و یک مقام دولتی آگاه به شبکه خبری ان‌بی‌سی نیوز گفته اند که اداره‌های مذکور ماه‌ها پیش همکاری اطلاعاتی خود با سیگار را قطع کرده اند. مقامات دولت بایدن استدلال کردند که ایالات متحده دیگر در بازسازی افغانستان دخالتی ندارد، بنابراین سیگار نمی‌تواند درخواست اطلاعات کند.

در یک مورد، در پاسخ به درخواست سرمفتش خاص برای بازسازی افغانستان در ۱ اکتبر ۲۰۲۱، نزدیک به هفت ماه بعد مشاوران عمومی اداره کمک های توسعه ای امریکا نوشتند: «فعالیت‌های مربوط به کمک‌های بشردوستانه و انکشافی خارج از حیطه صلاحیت فعلی سیگار است.»

جان ساپکو تاکید می‌کند که دو اداره مذکور با پنهان کردن اطلاعات، قانون را نقض می‌کنند. به گفته او، قانون مجوز دفاع ملی مشخص می‌کند که مقامات دولتی نمی‌توانند از انجام کار بازرس ویژه جلوگیری کنند.

در همین حال، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا وزارت خارجه همچنان با سیگار همکاری می‌کند، به گزارش اخیر سرمفتش خاص برای بازسازی افغانستان در مورد فروپاشی نیروهای امنیتی افغانستان اشاره کرد و گفت: «نظر ما این است که این گزارش منعکس کننده دیدگاه وزارت خارجه یا حکومت امریکا نیست. بسیاری از بخش‌های دولت ایالات متحده، از جمله وزارت امور خارجه، بینش‌های منحصربه‌فردی در مورد تحولات افغانستان در سال گذشته دارند که در گزارش ذکر نشده است و ما با بسیاری از جنبه‌های گزارش موافق نیستیم.»

پرایس گفت: «سیگار در روند تهیه این گزارش از وزارت امور خارجه درخواست نکرد و آنها فرصتی برای بررسی پیش نویس گزارش به ما ندادند.»

اما جان ساپکو می‌گوید یک مقام وزارت امور خارجه به سیگار اطلاع داده است که کارمندان وزارت امور خارجه «دستورات داخلی دریافت کرده اند تا بدون مجوز قبلی از سوی مشاور حقوقی وزارت خارجه با سیگار صحبت نکنند.»

تازه‌ترین خبرها

خبرها
سفیران - فصل دوم
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید