اتحادیه اروپا خواستار برگزاری نشست فوری شورای حقوق بشر درباره زنان افغانستان شد

جمعه ۱۴۰۱/۰۴/۰۳

نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان ملل می‌گوید که وضعیت وخیم حقوق بشری زنان و دختران در افغانستان نیازمند توجه جدی است.

لوته نودسن، رئیس این نمایندگی از شورای حقوق بشر سازمان ملل می‌خواهد تا در مورد وضعیت زنان و دختران افغانستان، به تاریخ ۱۰سرطان نشست فوری برگزار کند.

در نامه رسمی این اتحادیه که به فدریکو ویلگاس، رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل نوشته شده، آمده است: «ما از شما رسماً تقاضا می‌کنیم تا از شورای حقوق بشر بخواهید که یک نشست فوری در مورد وضعیت حقوق بشر زنان و دختران در افغانستان ترتیب دهد.»

لودته نودسن، رئیس نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان ملل می‌گوید که این درخواست توسط کشورهای عضو اتحادیه مطرح شده است.

اتحادیه اروپا در حالی خواستار نشست فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل می‌شود که پیش از این شورای امنیت سازمان ملل نگرانی عمیق خود را از کاهش فزاینده احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی زنان و دختران در افغانستان ابراز کرده بود.

طالبان پس از تسلط بر افغانستان، محدودیت‌های شدیدی بر زندگی زنان وضع کرد؛ محدودیت‌هایی که به گفته شورای امنیت سازمان ملل دسترسی زنان به تحصیل، اشتغال، آزادی رفت و آمد و مشارکت کامل، برابر و معنادار در زندگی عمومی را محدود می‌کند.

پیش از این نیز ۲۵ نهاد جهانی مدافع حقوق بشر در نامه‌ای سرگشاده به شورای حقوق بشر سازمان ملل، از این نهاد خواسته بودند تا در پنجاهمین نشست خود، وضعیت حقوق زنان در افغانستان را به صورت جدی به بحث گیرد.

این نهادها همچنین از شورای مذکور خواستند تا با ارائه قطعنامه‌ای، به بحران حقوق زنان رسیدگی کند.

نهادهای مدافع حقوق بشر در نامه‌شان به شواری حقوق بشر سازمان ملل از وضعیت زنان افغانستان به عنوان «جدی‌ترین بحران حقوق زنان در جهان» یاد کرده بودند.

در نامه این نهادها آمده بود: «ضروری است شورای حقوق بشر سازمان ملل بحران حقوق زنان در افغانستان را به گونه‌ای که منعکس‌کننده شدت آن باشد بررسی و اقدام کند.»

پربیننده‌ترین‌ها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید