فرماندار منطقه لوهانسک: به نیروهای اوکراینی دستور داده شده از سورودونتسک عقب‌نشینی کنند

۱۴۰۱/۴/۳

فرماندار منطقه لوهانسک در شرق اوکراین گفته است که پس از هفته‌ها درگیری خیابانی و بمباران، قرار است نیروهای خود را از شهر ویران‌شده سورودونتسک خارج کند.

این شهر هدف اصلی تهاجم روسیه برای کنترل منطقه لوهانسک بود و عقب‌نشینی اوکراینی‌ها دست‌آورد قابل توجه برای روس‌ها محسوب می‌شود.

سرهی هایدایی به تلویزیون اوکراین گفته که ماندن در مواضعی که ماه‌ها به طور بی‌وقفه گلوله باران شده و شهری که کاملا ویران شده منطقی نیست.

الکساندر موسیینکو، نظامی مستقر در کیف هم گفت: "نیروهای ما مجبور شدند عقب نشینی کنند، زیرا اساساً چیزی برای دفاع در آنجا باقی نمانده بود. شهری در آنجا باقی نمانده بود."

مسکو می‌گوید حدود ۲۰۰۰ سرباز اوکراینی از جمله هشتاد جنگجوی خارجی ۸۰ را در این منطقه محاصره کرده است.

مقام‌های اوکراینی همچنین روز جمعه گفتند که ارتش روسیه به طور کامل یک شهر را در حدود ده کیلومتری جنوب‌ سورودونتسک به کنترل خود درآوردند.

به نظر می‌رسد که آخرین پیشروی‌های روسیه، کرملین را به کنترل کامل منطقه لوهانسک، یکی از اهداف جنگی اعلام‌شده مسکو، نزدیک‌تر کرده و زمینه حمله به شهر لیسی‌چانسک در نزدیکی سیویرودونتسک را فراهم می‌کند.

شهرهای لیسی‌چانسک و سیویرودونتسک آخرین مواضع باقیمانده ارتش اوکراین در منطقه لوهانسک است که یکی از دو منطقه دونباس را تشکیل می‌دهند.