هند از فرستادن یک تیم فنی به سفارت این کشور در کابل خبر داد

۱۴۰۱/۴/۳

وزارت خارجه هند روز پنجشنبه از فرستادن یک تیم فنی به سفارتش در کابل خبر داد. این وزارت هدف از فرستادن تیم فنی به کابل را «نظارت از کمک‌های بشردوستانه» و «تداوم تعامل با مردم افغانستان» دانسته است.

طالبان با استقبال از این اقدام، آنرا بازگشایی سفارت هند در کابل تعبیر کرده است.

در اعلامیه وزارت خارجه هند که روز پنجشنبه، دوم سرطان منتشر شد، آمده است: «به منظور نظارت دقیق و هماهنگی تلاش‌ها برای ارسال مؤثر کمک‌های بشردوستانه و در تداوم تعامل ما با مردم افغانستان، امروز یک تیم فنی هندی به کابل رسید و در سفارت ما در آنجا مستقر شد.»

در اعلامیه این وزارتخانه آمده است که پیوندهای دیرینه هند با جامعه افغانستان و مشارکت توسعه‌ای و کمک‌های بشردوستانه این کشور برای مردم افغانستان، رویکرد هند را در قابل افغانستان در آینده تعیین خواهد کرد.

در همین حال، وزارت خارجه طالبان می‌گوید که از تصمیم هند مبنی بر فرستادن «دیپلمات‌ها» و تیم فنی به سفارت خود در کابل برای ادامه روابط با مردم افغانستان و کمک‌های بشردوستانه استقبال می‌کند.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان در صفحه توییترش نوشت: «بازگشت دیپلمات‌های هندی به افغانستان و بازگشایی سفارت [این کشور] نشان می‌دهد که امنیت در کشور برقرار است و همه حقوق سیاسی و دیپلماتیک رعایت می‌شود.»

گرچه وزارت خارجه هند به صورت رسمی از بازگشایی سفارت این کشور در کابل چیزی نگفته است اما پیش از این روزنامه تایمز آف اندیا گزارش داده بود که موضوع بازگشایی سفارت این کشور در سفر اخیر هیئت وزارت خارجه هند به کابل «چندین بار» با مقام‌های طالبان مطرح شده بود.

به گزارش این روزنامه، تیمی از کارمندان نهادهای امنیتی هند نیز در ماه فبروری به منظور ارزیابی وضعیت امنیتی در ارتباط با بازگشایی احتمالی سفارت دهلی نو در کابل، یک سفر اعلام ناشده به کابل داشته است.

همزمان با اعلام خبر فرستادن تیم فنی هند به سفارت این کشور در کابل، دهلی جدید از ارسال نخستین محموله کمک‌های بشری خود به آسیب دیدگان زلزله در افغانستان خبر داد. این کمک‌ها روز گذشته توسط یک هواپیمای نظامی هندی به کابل رسید.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
وادی رقابت
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید