گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و طالبان؛ امیرعبداللهیان خواستار پرداخت «حق‌آبه» ایران شد

۱۴۰۱/۴/۴

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در تماس تلفنی با امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، خواستار پرداخت حق‌آبه ایران از رود هلمند شد.

آقای امیرعبداللهیان گفته که طالبان با رعایت کردن مسئله حق‌آبه ایران، آن‌را به «عاملی برای تقویت همکاری و دوستی» میان دو کشور مبدل کند.

در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است که امیرعبداللهیان در این گفتگوی تلفنی «با تاکید» به وزیر خارجه طالبان گفت: « درخواست جدی داریم که هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان در عمل به تعهدات دوجانبه خود مطابق قراردادهای لازم الاجرای فی ما‌بین [دو کشور] در حوزه حق‌آبه ایران و آب‌های مرزی همکاری لازم و جدی را داشته باشد.»

وزارت خارجه ایران می‌گوید که در این گفتگو، آقای میرخان متقی از ادامه رایزنی‌های دوجانبه و اعزام هیات تخصصی از وزارت انرژی ایران‌ برای پیگیری حقابه این کشور استقبال کرد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه ایران، هردو طرف درباره روند مقابله با جرایم سازمان‌یافته و قاچاق انسان و مواد مخدر و مبارزه با تروریزم نیز صبحت کرده اند.

ایران و طالبان تاکنون چندین بار درباره حل مسئله حق‌آبه این کشور و اختلافات مرزی با هم گفته کرده و هیئت‌های به کشورهای یکدیگر فرستاده اند.

ایران همواره بر پرداخت حق‌آبه این کشور از افغانستان تاکید کرده است.

وزیر خارجه ایران، زمانی که طالبان بخشی از بند کمال خان را آزاد کرد، گفت که طالبان به حق‌آبه ایران «اعتراف» کرده است، اما جمهوری اسلامی از حکومت طالبان رضایت ندارد. آقای امیرعبداللهیان به نمایندگان مجلس ایران گفته بود که موضوع حق‌آبه این شکور نقش تعیین کننده در سیاست‌های راهبردی ایران با طالبان خواهد داشت.