قیصاری در بازگشت به کابل: طالبان همه اقوام افغانستان را شامل حکومت بسازد

۱۴۰۱/۴/۵

نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پیشین نیروهای خیزش مردمی در ولایت فاریاب که سال‌ها علیه طالبان در شمال جنگید، روز یکشنبه به دعوت این گروه به کابل بازگشت.

او در گفتگو با رسانه‌ها در کابل از طالبان خواست که همه اقوام از جمله پشتون، اوزبیک، تاجیک، هزاره و ایماق را شامل حکومت بسازد.

نظام‌الدین قیصاری، اوزبیک‌تبار و عضو ارشد حزب جنبش ملی به رهبری مارشال عبدالرشید دوستم است. او سال‌ها فرماندهی خیزش مردمی در ولسوالی قیصار ولایت فاریاب را به عهده داشت و علیه طالبان جنگید. آقای قیصاری اما بعداً به دلیل اختلاف با حکومت پیشین از سوی نیروهای ارتش بازداشت و در کابل تحت نظر قرار گرفت.

آقای قیصاری در سال‌های اخیر از کابل به مزار شریف رفت و بار دیگر نیروهای امنیتی در سال ۱۳۹۸ خانه او را محاصره و مورد حملات هوایی قرار داد.

او همچنین در سال‌های گذشته با آقای دوستم دچار اختلاف شد و سخنان تندی علیه او مطرح کرد.

با سقوط حکومت افغانستان، آقای قیصاری از سوی طالبان در دروازه شهر مزار شریف بازداشت شد. آن زمان ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد افراد طالبان دست‌های او را از پشت بسته‌اند.

این فرمانده پیشین پس از رهایی از چنگ طالبان، به ایران فرار کرد. او سپس در ایران نیز به اتهام جعل اسناد بازداشت شد.

آن زمان، مهدی محمودی، مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران گفت که آقای قیصاری با افتتاح سه دفتر غیرقانونی در تهران، کرج و حومه پایتخت، اقدام به جعل اسناد هویتی برای مهاجرین افغان می‌کرد و در بدل این کار پول می‌گرفت.