طنز سیاسی؛ فاروق وردک و تغییرات اقلیمی افغانستان

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۰۶

با برگشت فاروق وردک، افغانستان اولین برف تابستانی را تجربه کرد. در بامیان و نورستان برف بارید، در غزنی ژاله بارید و در خوست و پکتیکا زلزله شد. بقیه ولایات یا هنوز خبر ندارند یا مقاومت خود را با واکسین فایزر انتی‌فاروق بالا برده‌اند.

حالا شما می‌پرسید که فاروق وردک چه ربطی به تغییرات اقلیمی افغانستان دارد. فاروق وردک در حقیقت به هر چیز ربط دارد. اینکه من فقط به تغییرات اقلیمی ربطش داده‌ام بخاطر این است که دستم بند است. اگرنه فاروق وردک با جمهوریت ربط دارد، با امارت ربط دارد، با مکتب خیالی ربط دارد، با لویه جرگه فرمایشی ربط دارد، با کرزی ربط دارد، با غنی ربط دارد، با پول ربط دارد، با فساد ربط دارد، با کتاب "غلام فاروق وردک، شخصیت او مدیریت" ربط دارد ... و این رابطه‌ها آنقدر مهم و حیاتی اند که یک بار گزارش سیگار از فاروق وردک نام نبرده بود در اوکراین جنگ شد.

بعید می‌دانم طالبان به فاروق وردک پست وزارت معارف را بدهند. طالبان خودشان فارغ‌شده مکاتب فاروق وردک هستند. می‌دانند که مکتب نرفته‌اند چون در منطقه‌شان مکتبی وجود نداشت. پارلمان هم وجود ندارد که او دوباره وزیر امور پارلمانی شود. این یعنی بی‌سرنوشتی یک کادر مسلکی برگشت‌خورده. و طبیعت افغانستان تا فهمید در امارت طالبان هیچ پستی برای او موجود نیست، خشن شد و بلای بر سر مردم آورد تا برای آقای وردک کار خلق کند. آقای وردک اکنون می‌تواند وزیر بازسازی خانه‌های زلزله‌زده شود.

او در قسمت ساخت و ساز تجربه دارد. می‌تواند با چهل میلیون دالر یک میلیون خانه بسازد. خانه‌های دو منزله چهل دالری که حوض آب‌بازی هم داشته باشد. تازه اگر ساکنین این خانه‌ها بخواهند در داخل خانه‌‌هایشان سینما، جکوزی، سونا، پالیز خربزه، تشناب کنج حویلی و سالن بلیارد بسازند فاروق وردک می‌تواند در نقشه قبلی تغییرات بیاورد. خوبی خانه‌های خیالی این است که آدم هر وقت خواسته باشد می‌تواند یکی-دو جریب بر آن اضافه کند یا ازش کم کند. ضررش به هیچ کسی نمی‌رسد.

تا اینجایش سخنان من نسبت به آنچه می‌گویم فقط گل و بلبل و باغ و پرنده بود. حالا بدانید که اگر طالبان پست خوبی به فاروق وردک ندهند چه اتفاق می‌افتد. آنطور که وضعیت نشان می‌دهد، طالبان اگر پروژه چهل میلیون دالری به فاروق ندهند دریای کابل خشک می‌شود و حتی همان جوی کوچک جواب‌چای هم تبدیل به بخار می‌شود، گندم‌زارها را کرم می‌زند، مواشی می‌میرند، کوه‌ها آتش می‌گیرند و از آسمان سنگ نوک‌تیز می‌بارد. چرا چنین می‌شود؟ بدلیل اینکه اقلیم افغانستان فقط برای آدم‌های چون فاروق وردک مساعد است. بقیه باید فاروق‌ و غنی و چکری و محب و سراج‌الدین را تحمل کنند یا بروند پاکستان و برای مهاجرت به کانادا ثبت نام کنند. اگر مقاومت کنند اقلیم عکس‌العمل نشان خواهد داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها