استفاده از ذخایر بانک مرکزی افغانستان؛ هیأت طالبان برای دیدار با توماس وست به قطر رفت

۱۴۰۱/۴/۸

طالبان روز چهارشنبه، ۸ سرطان اعلام کرد که هیأت بلندپایه‌ای به ریاست امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه این گروه برای دیدار با توماس وست، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان عازم قطر شده است.

نمایندگان طالبان از وزارت مالیه و بانک مرکزی نیز در ترکیب این هیأت شامل است.

به نظر می‌رسد که نمایندگان طالبان و توماس وست در این دیدار درباره استفاده از ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان با همدیگر گفتگو خواهند کرد.

پیش از این روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابع خود گزارش داده بود که مقامات ارشد حکومت امریکا با طالبان روی ایجاد میکانیزمی گفتگو می‌کنند تا این گروه برای مهار گرسنگی و بحران بشری در افغانستان از ذخایر ارزی مسدود شده بانک مرکزی افغانستان در امریکا استفاده بتواند.

ظاهراً، گزارش‌های اخیر سازمان‌های بین المللی مانند صندوق نجات کودکان، در مورد تلف شدن کودکان در اثر گرسنگی و وضعیت بد بشری در جنوب شرق افغانستان به دنبال زلزله اخیر، باعث شده است که دستیاران بایدن گفتگو با حکومت طالبان را برای دسترسی آن به بخشی از ذخایر ارزی مسدود شده بانک مرکزی آغاز کنند.

به نقل از واشنگتن پست، مقامات امریکایی در مذاکره با طالبان سازوکاری را مطرح کرده اند که مامورین و متخصصین بانک مرکزی افغانستان با استفاده از این ذخایر ارزی، ثبات و رونق را به اقتصاد افغانستان باز گردانند.

ظاهراً، تمهیداتی در نظر گرفته خواهد شد که طالبان از ذخایر ارزی برای مقاصد دیگر استفاده کرده نتوانند.

دو منبع مطلع به واشنگتن پست گفت که یک گزینه ایجاد یک صندوق مالی مستقل برای مدیریت پول‌های بانک مرکزی افغانستان در امریکا است.

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید