یوناما: گزارش‌ها در مورد نقض جدی حقوق بشر در بلخاب را دنبال می‌کنیم

۱۴۰۱/۴/۸

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) می‌گوید از گزارش‌ها در مورد آسیب رسیدن به غیرنظامیان، بی‌جا شدن افراد ملکی و ادعاهای مربوط به نقض جدی حقوق بشر در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل نگران است.

یوناما روز چهارشنبه با انتشار توییتی گفته است که این گزارش‌ها را تعقیب خواهد کرد.

پیش از این چهار نهاد معتبر حقوق بشری اعلام کرده‌اند که از گزارش‌های مربوط به نقض جدی حقوق بشر در بلخاب نگران اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر و گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حقوق بشر در افغانستان با انتشار پیام‌های جداگانه خواهان محافظت از غیرنظامیان در بلخاب شده‌اند.

طالبان کشتار مردم ملکی در بلخاب را رد کرده‌اند، اما کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که "گزارش‌ها و شواهد موجود نشان می‌دهد که گروه طالبان، در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل، شماری از افراد ملکی را تیرباران کرده، تعدادی از خانه‌های مردم ملکی و بی‌دفاع محل را به آتش کشیده و اسیران و افراد تسلیم‌شده را به‌قتل رسانده‌اند."

به گفته این کمیسیون حملات هوایی طالبان بر اماکن غیرنظامی باعث آوارگی مردم محلی شده است. همچنان، طالبان "خطوط تیلفونی و انترنت را قطع کرده و راه‌های مواصلاتی بر این ولسوالی را مسدود ساخته است."

سازمان‌های حقوق بشری با انتقاد از طالبان می‌گویند که این گروه با جلوگیری از ورود خبرنگاران و ناظران حقوق بشر مانع از انتشار اطلاعات واقعی درباره حوادث و رفتار این گروه در بلخاب شده است.