شورای علمای جبهه مقاومت ملی: طالبان با برگزاری "نشست علما" به دنبال بیعت اجباری است

۱۴۰۱/۴/۸

شورای علمای جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود، در واکنش به برگزاری نشست بزرگ علما از سوی طالبان می‌گوید که این اقدام «فریبنده» به هدف گرفتن «بیعت اجباری» برگزار می‌شود. این شورا با نشر اعلامیه‌ای گفته است که طالبان در این نشست جز اعضای گروه خود کس دیگری را دعوت نکرده‌ است.

این شورا مراجعه به آرای مستقیم مردم را بهترین روش برای برپایی «نظام اسلامی» دانسته و می‌گوید مراجعه به اهل حل عقد و هر نوع فیصله جهت مشروعیت‌بخشی به طالبان، مشروعیت دینی نخواهد داشت.

در اعلامیه آمده است که طالبان هیچ‌گونه چشم‌انداز روشنی از نظام اسلامی پاسخگو ندارد و رسم و رواج‌های «قومی و قبیلوی» خود را در جایگاه کتاب و سنت نشانده و مردم را برای پذیرش آن مجبور ساخته است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان از این نشست به عنوان «گردهمایی بزرگ علما» یاد کرده است. نشست مذکور که قرار بود امروز در تالار لویه جرگه در کابل برگزار شود، به فردا به تأخیر افتاد. طالبان می‌گوید که این گردهمایی براساس اصرار جمع زیادی از علما به رهبر گروه طالبان و موافقت او، برگزار می‌شود. به گفته طالبان در این نشست، تعداد زیادی از علما و بزرگان قومی از تمامی ولایت‌ها اشتراک خواهند کرد.

اما نهادی موسوم به «شورای علمای جبهه مقاومت» با انتشار اعلامیه‌ای می‌گوید که طالبان مجموعه‌ای را برای تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت کشور فرا می‌خوانند که با «فشار و اجبار و انواع ترفند و فریب، وادار به تمکین در برابر خواست‌ها و بیعت به شخص مورد نظر طالبان شده‌اند.»

آنان تاکید می‌کنند که بیعت اجباری هیچ‌گونه مشروعیت ندارد.

شورای علمای جبهه مقاومت ملی در اعلامیه‌شان با استناد به احادیث و آیات قران گفته‌اند که طالبان با «تک‌روی و تبعیض قومی و زبانی و قبیلوی، شیرازه وحدت جامعه را دریدند و بیعت با حاکم نفاق‌گستر و اختلاف‌پرور شرعا جایز نیست.»