روزنامه لوموند: طالبان می‌خواهند مردم افغانستان را به زندگی بعد از مرگ آماده کنند

۱۴۰۱/۴/۸

لوموند گزارش داده است که قاضی‌القضات طالبان به تازه‌گی کتابی منتشر کرده که در آن تفکر این گروه در مورد دولت‌داری تشریح شده است. فردی که معتقد است نقش دولت آنان این است که افغان‌ها را به زندگی بعد از مرگ آماده کند. مقدمه‌ای منسوب به هبت‌الله آخوندزاده نیز در این کتاب چاپ شده است.

کتاب "امارت اسلامی و نظام آن‌ها" نوشته عبدالحکیم حقانی، قاضی‌القضات طالبان به زبان عربی در ۳۱۲ صفحه منتشر شده و از آن به عنوان "مانیفست امارت طالبان" نیز نام برده شده است.

پیش از این در افغانستان نیز نقدهایی بر این کتاب نوشته شده است.

روزنامه فرانسوی لوموند در گزارشی نقش وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان را در افغانستان بررسی کرده است.

صادق عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان به روزنامه لوموند گفته است که این وزارت بدون شک "مهم‌ترین" وزارت‌خانه طالبان است و حتی در جایگاهی بالاتر از وزارت داخله و دفاع این گروه قرار دارد.

به گفته عاکف مهاجر: "مبارزه برای استقرار شریعت یکی از ستون‌های جنگ بیست ساله طالبان با نیروهای اشغال‌گر بوده است."

او معتقد است که "ما در این بیست سال از نظر فرهنگی نیز اشغال شده بودیم و اکنون باید نظم و احکام اسلامی را از نو به ویژه در شهرها برگردانیم."

سخنگوی امر به معروف و نهی از منکر طالبان توضیح داده است که این اداره در مجموع ۷۰۰۰ مأمور دارد که به دو بخش تقسیم شده‌اند. یک بخش از رفتار مردم عام و بخش دیگر برای نظارت از جنگجویان طالبان.

روزنامه لوموند نوشته است بعد از آنکه طالبان افغانستان را از راه اعمال جنگ، به دست آوردند، این گروه جنگ دیگری را در این کشور آغاز کرد.

ژک فُلوغُو، نویسنده لوموند نوشته است که طالبان جنگ اخلاقی را علیه ۳۸ میلیون شهروند افغانستان آغاز کرده است.

این روزنامه به نقل از یک دیپلومات غربی مستقر در کابل آورده است که طالبان با اینکه یک چهارم بودجه دولت قبل را در اختیار دارند، اما آن‌ها کشور را اداره نمی‌کنند.

این دیپلومات گفته است: "تنها کاری که آنان بعد از ۱۰ ماه انجام داده‌اند، ایجاد پولیس مذهبی برای اعمال شریعت است. به غیر از این، طالبان هیچ کاری در زمینۀ سیاست مالیاتی، کشاورزی، حمل و نقل، زیرساخت‌ها و یا تأمین انرژی انجام نداده‌اند."