جای خالی زنان در نشست علمای طالبان؛ عبدالسلام حنفی می‌گوید "فرزندان‌شان هستند"

۱۴۰۱/۴/۸

عبدالسلام حنفی، معاون رئیس‌الوزرای طالبان روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی افغانستان در مورد "نشست بزرگ علما" وضاحت داد. حنفی در پاسخ به سوالی در مورد جای خالی زنان در نشست علمای طالبان گفت چون فرزندان آن‌ها در این مجلس حضور دارند، زنان نیز به نحوی در نشست دخیل هستند.

طالبان می‌گویند "نشست بزرگ علما" با حضور سه هزار نفر در کابل برگزار خواهد شد.

این نشست روز پنجشنبه، ۹ سرطان آغاز و روز شنبه، ۱۱ سرطان به پایان خواهد رسید.

رسانه‌های وابسته به طالبان گزارش داده‌اند که "علمای دین و بزرگان اقوام از سرتاسر افغانستان" برای شرکت در نشست روز پنجشنبه به کابل آمده‌اند.

یک مجری تلویزیون دولتی افغانستان تحت کنترول طالبان از عبدالسلام حنفی‌ در مورد شرکت سیاسیون افغانستان پرسید، اما معاون رئیس‌الوزرای طالبان از پاسخ گفتن به این سوال طفره رفت.

حنفی گفت که گردهمایی روز پنجشنبه یک "نشست مشورتی" است و کسانی که شهرت نیک دارند، به این نشست دعوت شده‌اند.

معاون رئیس‌الوزرای طالبان گفت شرکت‌کنندگان می‌توانند درباره مسایل مختلف از جمله نظام اسلامی، استقلال افغانستان، وحدت ملی و مسایل اقتصادی و اجتماعی صحبت کنند.

طالبان می‌گویند چندین کمیته را به‌ منظور تدویر هرچه بهتر این نشست در تالار لویه جرگه ایجاد کرده است.

ملا عبدالغنی برادر، معاون رئیس‌الوزرای طالبان ریاست کمیسیون برگزاری نشست علمای این گروه را بر عهده دارد.

در تصاویری که خبرگزاری باختر، رسانه دولتی تحت کنترول طالبان منتشر کرده، دیده می‌شود که ملا عبدالغنی برادر روز چهارشنبه خیمه لویه جرگه، محل برگزاری نشست علما دیدار کرده است.

سیاسیون و احزاب برجسته افغانستان از برگزاری این نشست انتقاد کرده و آنرا "فریب" و "نیرنگ" طالبان برای کسب مشروعیت "دولت خودخوانده" این گروه خوانده‌اند.

جمعیت اسلامی افغانستان، شورای علمای جبهه مقاومت ملی و شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان در دو روز گذشته با انتشار بیانیه‌های جداگانه این نشست را "اقدام سمبولیک و فرمایشی" خوانده‌اند و گفته‌اند که تصامیم این نشست به طالبان مشروعیت نخواهد آورد.