کشته شدن مرزبان ایرانی "به دست طالبان"؛ ایران خواهان مجازات عاملان این حادثه مرزی شد

۱۴۰۱/۴/۸

وزارت خارجه ایران به کشته شدن یک سرباز مرزبانی این کشور در مرز با افغانستان واکنش نشان داد و از طالبان خواست که در زمینه روشن شدن ابعاد موضوع و مجازات عاملین آن اقدام کنند.

منابع محلی به افغانستان اینترنشنال گفتند که محمد صیاد شام سه‌شنبه به دست جنگجویان طالبان کشته شده است.

در رشته‌توییتی که صفحه رسمی وزارت خارجه ایران روز چهارشنبه، ۸ سرطان منتشر کرده، تأیید شده است که محمد صیاد، از نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در منطقه مرزی میلک کشته شده است.

وزارت خارجه ایران گفته است که نهادهای مسئول در حال بررسی این رویداد است و "به محض مشخص شدن دقیق موضوع" در این مورد اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که از طالبان انتظار می‌رود که در جهت روشن شدن ابعاد موضوع، مجازات عاملین و اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از وقوع حوادث مشابه اقدام جدی کنند.

منابع افغانستان اینترنشنال از ولایت نیمروز می‌گویند که یک جنگجوی طالبان با "لباس شخصی" بر مرزبان این کشور شلیک کرده است.

منابع محلی از ولایت نیمروز می‌گویند تنش مرزی میان طالبان و مرزبانان ایرانی بعد از زخمی شدن یک کودک افغان در منطقه مرزی رخ داده است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی ایران به این رویداد به گونه گسترده واکنش نشان داده‌اند.

کاربری به نام امیر چاهکی در توییتر نوشته است: "چرا قدرت موشکی ایران که قرار است امریکا را بترساند و اسرایل را تهدید می‌کند، طالبان افغانستان را نمی‌ترساند؟"

با این حال مفتی حبیب‌الله الهام، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در ولایت نیمروز کشته شدن مرزبان ایرانی به دست طالبان را رد می‌کند.

این مقام محلی طالبان در فایل صوتی که به رسانه‌ها ارسال کرده است می‌گوید نیروهای ایرانی روز سه‌شنبه به سمت افغانستان شلیک کردند که در نتیجه آن یک کودک افغان زخمی شده است.

مفتی حبیب‌الله الهام می‌گوید این کودک در حال حاضر در شفاخانه بستری است.

میثم برازنده، سرپرست فرمانداری هیرمند نیز گفته است که ابعاد کشته شدن یک مرزبان ایران در حال بررسی است و بازداشت دو مرزبان توسط طالبان صحت ندارد.

این نخستین بار نیست که جنگجویان طالبان با مرزبانان ایران در مرز میان دو کشور درگیر می‌شوند.

پیش از این هم طالبان و مرزبانان ایرانی در ولایت مرزی نیمروز با همدیگر درگیر شده بودند که دو طرف اعلام کردند که این درگیری از سوءتفاهم ناشی شده و بر پیشگیری از حوادث مشابه در آینده تاکید کردند.