واکنش‌ها به "خودکشی" یک مرد در تورخم؛ کرزی از بدرفتاری با مهاجران افغان انتقاد کرد

۱۴۰۱/۴/۱۲

انتشار خبر "خودکشی" مردی در بندر تورخم در میان شماری از سیاسیون افغان و پاکستانی واکنش‌برانگیز شده است.

حامد کرزی از بدرفتاری مسئولان پاکستانی با مهاجران افغان در مرز انتقاد کرده است، اما سفارت پاکستان در کابل می‌گوید مردی که در تورخم جان سپرد پدر خبرنگار یک رسانه پاکستانی بود.

حامد کرزی رئیس‌جمهور پیشین افغانستان روز یکشنبه، ۱۲ سرطان در توییتی "خودکشی یک مرد افغان در تورخم را یک رویداد غم‌انگیز خوانده" و برخورد نامناسب مسئولان پاکستانی با مهاجرین افغان را نکوهش کرده است.

آقای کرزی از طالبان خواسته است که برای همه مردم افغانستان زمینه آموزش، کار و زندگی مناسب را تأمین کند تا مردم مجبور به ترک کشور نشوند.

رئیس‌جمهور سابق افغانستان همچنین از پاکستان خواسته است که در برابر مردم افغانستان با روش یک "همسایه نیک و برادر" رفتار کند.

با این حال سفارت پاکستان در کابل با انتشار توییتی گفته است مردی که در تورخم جان سپرده، "پدر خبرنگار یک رسانه پاکستانی" بوده است.

سفارت پاکستان اذعان کرده است که انتشار "شایعات و گزارش‌های نادرست سبب ایجاد هرج و مرج و بی‌ثباتی میان مردم می‌شود."

به گفته این سفارتخانه "عبور و مرور در مرز به گونه عادی در جریان است."

سفارت پاکستان اطلاعاتی در مورد هویت این مرد نداده است.

این سفارتخانه توضیح بیشتری در مورد ادعایش نداده و واضح نکرده است که مرد جان سپرده، پدر کدام خبرنگار است.

روز شنبه، ۱۱ سرطان ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن جسد له شده مردی زیر یک "موتر تیلری" دیده می‌شد.

همزمان با نشر این ویدیو شماری از رسانه‌های محلی گزارش دادند که این جسد متعلق به پیرمرد مهاجر افغان بوده است که "بعد از روزها انتظار" در بندرگاه تورخم برای عبور از مرز، دست به خودکشی زده است.

طالبان چه می‌گویند؟

سردار احمد شکیب، دیپلومات اعزام شده طالبان در سفارت افغانستان در اسلام‌آباد می‌گوید: "روز شنبه در تورخم یک ریش‌سفید افغان خودکشی کرد. چون که از چند روز منتظر به بازگشت به وطن خود بود."

به گفته سردار احمد شکیب هزاران افغان که قصد داشتند "با شناسنامه" از مسیر تورخم وارد افغانستان شوند، در مرز روزها منتظر ماندند، اما نیروهای پاکستانی به آن‌ها اجازه عبور از مرز را نداد.

این دیپلومات طالبان که عصر روز شنبه پیامی به رسانه‌ها فرستاده است می‌گوید که روز شنبه یک موتر یک کودک افغان را نیز در مرز زیر گرفته و باعث شده کودک جان بسپارد.

فرستاده طالبان در سفارت افغانستان در اسلام‌آباد می‌گوید هفته گذشته ۴ جوان افغان که قصد داشتند از مسیر کوه سپین غر به طور غیرقانونی وارد پاکستان شوند، از شدت سرما جان باختند.

با اینکه این رویداد حساسیت‌های گسترده‌ای در میان مردم محل برانگیخته است، هنوز رهبران برجسته طالبان در این مورد سکوت اختیار کرده‌اند.

شماری از رسانه‌ها از راه‌اندازی یک تظاهرات از شهروندان افغان در مرز با پاکستان نیز خبر داده‌اند.

در گزارش‌ها آمده است که شهروندان افغانستان بدرفتاری با مهاجران افغان در بندر اسپین بولدک و تورخم را نکوهش کرده‌اند.

منابع محلی به افغانستان اینترنشنال گفتند که بعد از "خودکشی این مهاجر افغان" پاکستان مرز را به روی مهاجرانی باز کرده است که شناسنامه‌های خود را در دست دارند.

سرانجام، قانون
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید