طنز سیاسی؛ صف‌های نماز جماعت بر اساس سن بسته شود

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۳

گروه طالبان در فرمان جدیدی به ملاهای مساجد در سراسر افغانستان دستور داده است تا صف‌های نماز جماعت را بر اساس سن و سال نمازگزاران ترتیب کنند. دلیل این اقدام جلوگیری از "تحریک" شدن نمازگزاران بزرگسال است.

در دستور جدید طالبان آمده است که هر صف با تفاوت ده سال بسته خواهد شد. صف اول مردان هفت سال به بالا، صف دوم شصت سال به بالا و همینطور تا آخر. البته در این فرمان توضیح داده شده که کودکان سن چهارده و پایین‌تر حق ندارند وارد مسجد شوند و نوجوانان چهارده تا هجده سال باید با یک نفر محرم به مسجد بیایند.

در حاشیه‌ این فرمان به ملاامامان اختیار داده شده تا در صف‌بندی زیبایی نمازگزاران را نیز در نظر بگیرند و اگر آن‌ها تشخیص دادند که کسی از سن و سال خود جوانتر مانده است و می‌تواند در معرض خطر قرار گیرد به صف بعدی منتقل کنند. در این فرمان از ذبیح‌الله مجاهد به عنوان مثال نام گرفته شده و گفته شده که وی هرچند سی‌وهشت ساله است اما در نماز باید در صف آخری بیاستد. نوشته‌اند که در حال حاضر آقای مجاهد گاهی وظیفه امام جماعت ارگ را اجرا می‌کند اما این روند بزودی متوقف خواهد شد.

گزارش‌ها از درون ارگ می‌رساند که طالبان گزینه نماز پشت به پشت را نیز بررسی می‌کنند و اگر مشکل تحرک برادران با جدا کردن صفوف حل نشد، طرح نماز پشت به پشت به اجرا در خواهد آمد. در نماز پشت به پشت نمازگزاران طوری می‌ایستند که صف اول پشتش را به طرف ملا امام می‌کند و رویش را به طرف صف دوم. و همینطور صف سوم رویش را به طرف صف دوم می‌کند و پشتش را به طرف صف سوم.

هرچند انتقاد شده است که با اجرای این طرح پشت نیمی از نمازگزاران بسوی قبله خواهد شد اما رهبر پشت‌به‌ملت طالبان گفته است که خدا در همه جا موجود است و زاویه بدن هیچ تاثیری بر جوهر عبادت نخواهد داشت. اگر این طرح عملی شود، طالبان دومین تغییر قابل ملاحظه را در ارزش‌های اسلامی وارد می‌کنند. آن‌ها پیش از این خلاف گفته پیامبر اسلام که آموزش را بر زن و مرد مسلمان فرض دانسته بود مکاتب دخترانه را بستند.

این خبر در حالی نشر می‌شود که طالبان اخیراً به باشگاه‌های بدنسازی در ولایت هرات دستور دادند تا ساعات ورزش نوجوانان و مردان را جدا کنند. دلیل جدا کردن ساعات ورزش پسران نوجوان از مردان نیز همان است که برای نماز ذکر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
وادی رقابت
نگاه ژرف
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها