وزارت شهدا و معلولین طالبان: ۱۰۰ هزار معلول خیالی از فهرست معلولان خارج شد

۱۴۰۱/۴/۱۴

مقام‌های طالبان در وزارت شهدا و معلولین می‌گویند ۱۰۰ هزار معلول خیالی در این اداره ثبت بودند که پس از بررسی از فهرست معلولان خارج شدند.

عبدالحکیم حقانی، معاون وزارت شهدا و معلولین طالبان در یک نشست خبری گفت که تاکنون ۱۱۲ هزار ۳۱۸ معلول در سراسر افغانستان شناسایی شده‌اند.

مقام‌های طالبان در ماه ثور امسال از آغاز روند ثبت دوباره معلولان و بازماندگان کشته‌شدگان جنگ‌ها خبر داده گفتند که بیش از پنجاه درصد از آمار "شهدا و معلولان" که توسط این وزارت در حکومت پیشین ثبت شده، خیالی است.

بر اساس گزارش سال ۱۳۹۹ وزارت شهدا و معلولین حکومت پیشین، ۲۰۳ هزار و ۶۳۴ نفر معلول معاش دریافت کرده است.

حمیدالله فاروقی سرپرست سابق وزارت شهدا و معلولین، آن زمان گفت که بودجه عادی مربوط به معاش و ارائه خدمات افراد دارای معلولیت ۱۳.۷میلیارد افغانی و بودجه انکشافی آن ۲.۴۷ میلیون افغانی است که به مصرف رسیده است.

عبدالحکیم حقانی، معاون وزارت شهدا و معلولین طالبان روز سه شنبه، ۱۴ سرطان در یک نشست خبری گفت: با وجود مشکلات مالی، این وزارت متعهد است که حقوق خانواده‌های شهدا، معلولان و یتیمان را پرداخت کند.

کلیم‌الله افغان، رئیس عمومی مالی و اداری این وزارت نیز تاکید کرد که روند شناسایی معلولان به پایان رسیده است، اما روند شناسایی یتیمان هنوز ادامه دارد.