طالبان پرتاب راکت‌ها به ازبیکستان را کار «حلقات شریر» دانست

۱۴۰۱/۴/۱۵

گروه طالبان یک روز پس از شلیک پنج راکت از افغانستان به ازبیکستان، این رویداد را تایید کرد و آن را کار «حلقات شریر» دانست.

سخنگوی طالبان هدف از این راکت پراگنی را «ایجاد بی اعتمادی» میان حکومت ازبیکستان و طالبان عنوان کرده است.

وزارت خارجه ازبیکستان روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای تایید کرد که این پنج راکت به شهر مرزی ترمذ اصابت کرد. این دومین بار است که از افغانستان به ازبیکستان حمله راکتی انجام می‌شود.

تا هنوز کسی مسئولیت حمله روز سه شنبه را به عهده نگرفته است، اما قبلا داعش در مورد حملات مشابه به تاجیکستان و ازبیکستان مسئولیت آن را به عهده گرفته بود.

کشورهای آسیای میانه که در یک دهه گذشته با مشکل شبه نظامیان اسلامگرا دست به گریبان بوده اند، نگران فعالیت گروه‌های تروریستی مانند داعش در افغانستان اند که امنیت شان را به خطر انداخته می‌توانند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به حکومت ازبیکستان وعده داده است که آنها عوامل پرتاب راکت را «دستگیر کرده و به جزای اعمال شان برساند.»

مقامات طالبان قبلا تاکید کرده بودند که خطر داعش را از میان برده اند و کسی از خاک افغانستان کشورهای همسایه را تهدید کرده نمی‌تواند.

این نخستین بار نیست که حملات راکتی از خاک افغانستان به همسایه‌های شمالی این کشور خبرساز می‌شود.

در اواخر ماه حمل حمله موشکی از خاک افغانستان به شهر ترمذ ازبیکستان در رسانه‌ها منتشر شد.

هرچند مقامات ازبیکستان در آن زمان اعلام کردند که این گزارش‌ها صحت ندارد، اما شاخه خراسان داعش با انتشار اعلامیه‌ای مسئولیت این حملات را به عهده گرفت.

در ماه ثور هم رسانه‌ها گزارش دادند که هفت راکت از ولسوالی خواجه غار ولایت تخار، در شمال افغانستان به سوی تاجیکستان شلیک شده است.

کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان تأیید کرد که چهار موشک دست‌ساز از نوع بی.ام-۱ به سوی این کشور شلیک شده است، اما گفت که این گلوله‌ها در جریان درگیری بین طالبان و داعش به طور تصادفی به سوی این کشور پرتاب شده است.

بعد از انتشار این اعلامیه، شاخه خراسان داعش ویدیوی کوتاهی را در ویبسایت اعماق منتشر کرد که ظاهراً جریان شلیک راکت به سوی تاجیکستان را نشان می‌داد.

تنها یک روز بعد از انتشار این ویدیو، امام‌علی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفتگوی تلیفونی انجام داد که موضوع آن افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان بود.

مقامات امنیتی و دفاعی کشورهای آسیای میانه و روسیه در ماه‌های گذشته بارها نشست‌هایی برگزار کردند تا در مورد نگرانی‌های‌شان از نفوذ گسترده شبکه‌های تروریستی در افغانستان با همدیگر صحبت کنند.

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
دیدگاه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید