وزارت خارجه امریکا: اکنون برنامه‌ای برای مذاکره با ایران نداریم

۱۴۰۱/۴/۱۵

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید که ایالات‌ متحده برنامه‌ای برای برگزاری دور دیگری از مذاکرات هسته‌ای با ایران ندارد.

او در نشست خبری روز سه‌شنبه خود از عدم جدیت و کمبود تعهد سیاسی جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات غیرمستقیم هسته‌ای این کشور با امریکا انتقاد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: «فعلاً برنامه‌ای برای برگزاری دور دیگری از مذاکرات با ایران در دوحه نداریم.»

او افزود: «درخواست‌های جدید و مکرر ایران در مذاکرات احیای برجام نشان‌دهنده عدم جدیت آنها است.»

سخنگوی وزارت خارجه امریکا همچنین می‌گوید: «ایران مدام موضوع‌های غیرمرتبط با برجام را پیش می‌کشد که این امر کمبود تعهد سیاسی از سوی تهران را نشان می‌دهد.»

در همین حال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در توییتی از تماس خود با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خبر داد و گفت: «توافق تنها بر مبنای درک مشترک و رعایت منافع متقابل ممکن است.»

او افزود: «برای رسیدن به یک توافق قوی و پایدار، مسیر مذاکرات را ادامه می‌دهیم. امریکا باید مشخص کند که خواهان توافق است یا به دنبال تکرار خواسته‌های یک طرفه خود است. هر دو، همزمان با هم ممکن نیست.»

همچنین جوزپ بورل هم در توییتی نوشت: «اگر بخواهیم توافقی منعقد کنیم، اکنون نیاز به تصمیم‌گیری است. این موضوع هنوز ممکن است اما فضای سیاسی برای احیای برجام ممکن است به زودی محدود شود.»

از سوی دیگر، رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور ایران، درباره آخرین دور مذاکرات احیای برجام که در دوحه برگزار شد، گفت مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی به پیشنهادهای هماهنگ‌کننده این مذاکرات پاسخ مثبت ندادند و مشخص نیست وقتی آن‌ها آماده دادن پاسخ مثبت نبودند، برای چه به دوحه آمده بودند.

او با اشاره به این که دو طرف برای صورت دادن این تلاش در دوحه حاضر شدند، گفت: «امید ما این بود که ایرانی‌‌ها چیزی برای ارائه و نشان دادن داشته باشند اما چنین اتفاقی نیفتاد.»

در همین حال، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در یک سخنرانی گفت: «در وضعیتی هستیم که بسیاری از همسایه‌های ایران نگران بدترین گزینه‌های ممکن هستند و دارند برای مواجه شدن با آن برنامه‌ریزی می‌کنند.»

او افزود: «برخی از کشورهای منطقه تحولات ایران را از نزدیک رصد می‌کنند و تنش‌های منطقه‌ای در حال افزایش است. رهبران سیاسی منطقه گاهی به صورت علنی اعلام می‌کنند که اگر ایران بخواهد تهدید هسته‌ای برای آنها ایجاد کند، آنها نیز فعالانه به دنبال سلاح هسته‌ای خواهند رفت.»

از سوی دیگر، امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه که روز سه‌شنبه میزبان یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل در کاخ الیزه بود، در جمع خبرنگاران گفت جمهوری اسلامی همچنان از رسیدن به توافق بر سر برنامه هسته‌ای خود امتناع می‌کند.

مکرون تاکید کرد که مذاکرات برای احیای برجام باید با در نظر گرفتن منافع شرکای منطقه‌ای از جمله اسرائیل به موفقیت برسد.

رییس‌جمهوری فرانسه وعده داد که دولتش همراه با شرکای خود، به تلاش‌ها برای «بر سر عقل» آوردن جمهوری اسلامی ادامه دهند.

امانوئل مکرون پس از خروج امریکا از برجام در سال ۲۰۱۸، از ضرورت دست‌یابی به یک توافق گسترده‌تر سخن گفته بود.