آژانس ماین‌‌پاکی سازمان ملل: ۸۰ درصد قربانیان مواد منفجره باقی‌مانده از جنگ کودکان اند

۱۴۰۱/۴/۱۶

آژانس ماین‌پاکی سازمان ملل تخمین می‌زند که تقریباً ۸۰ درصد از تلفات غیرنظامیان ناشی از مواد منفجره باقی‌مانده از جنگ در افغانستان کودکان اند.

به دلیل کنجکاوی کودکان و انگیزه‌ای که آنان برای حمایت اقتصادی خانواده‌هایشان با فروش ضایعات فلزی دارند، قربانی مواد منفجره می‌شوند.

براساس آماری که آژانس کودکان سازمان ملل منتشر کرده است، در جریان هفت ماه (قبل از ماه مارچ) حدود ۳۰۰ کودک در افغانستان بر اثر انفجار مواد منفجره باقی‌مانده از جنگ، جان و یا اعضای بدن خود را از دست داده‌اند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته است تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده امریکا و دیگر کشورهای غربی بر کار موسسات ماین‌پاکی در افغانستان تأثیر گذاشته است.

اداره هماهنگی ماین‌پاکی افغانستان که بر عملیات‌های پاک‌سازی نظارت دارد به رویترز گفت که این نهاد، بودجه تقریباً ۳ میلیون دالری خود را از دست داده و حدود ۱۲۰ کارمند خود را در در ماه اپریل اخراج کرده زیرا قادر به پرداخت دستمزد کارمندان خود نبوده است.

آژانس مین‌زدایی سازمان ملل می گوید که در سراسر افغانستان هزاران دستگاه منفجر نشده در کمین هستند که برای ماین‌زدایی آن باید مساحتی به وسعت ۴۰ هزار مایل مربع پاک‌سازی شود.