حذف نام افغانستان از فهرست متحدان امریکا؛ طالبان می‌گویند خاطره خوبی از این عنوان نداریم

۱۴۰۱/۴/۱۶

طالبان به تصمیم جو بایدن مبنی بر حذف نام افغانستان از فهرست "متحد اصلی امریکا در خارج از ناتو" واکنش نشان داد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان می‌گوید این گروه خاطره خوبی از این عنوان ندارد، اما «در بخش‌های دیپلوماتیک و تجارتی خواهان روابط خوب، مثبت و قابل اعتماد با کشورها است.»

در بیانیه‌ای که در صفحه توییتر سخنگوی طالبان منتشر شده، آمده است که این عنوان در سال‌های گذشته منفعتی برای افغانستان نداشته است.

رئیس جمهور امریکا با ارسال نامه‌ای به مجلس نمایندگان و سنای امریکا اطلاع داده است که می‌خواهد افغانستان را از لیست "متحد اصلی خارج از ناتو" حذف کند.

دولت ایالات متحده امریکا به رهبری باراک اوباما در سال ۱۳۹۱ عنوان "متحد اصلی امریکا در خارج از ناتو" را به افغانستان اعطا کرده بود.

این عنوان به کشورهایی داده می‌شود که عضو ناتو نیستند، اما روابط استراتژیک کاری با ایالات متحده‌ دارند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت امریکا در سفر به افغانستان در ۱۷ سرطان ۱۳۹۱ در یک کنفرانس خبری مشترک با حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان اعلام کرد که حکومت امریکا برای افزایش سطح همکاری‌های دو کشور، افغانستان را در زمره متحدان امریکا در بیرون از سازمان ناتو قرار می‌دهد.

او این اقدام حکومت امریکا را نشانه "تعهد قوی امریکا نسبت به آینده افغانستان" توصیف نمود.

تأکید طالبان بر روابط نیک با ایالات متحده

طالبان بارها بر تحکیم روابط "نیک و قوی" با امریکا تأکید کرده‌اند. مقامات این گروه معتقد اند که رابطه با واشنگتن به این گروه امکان می‌دهد که روابطش را با دیگر کشورها نیز تأمین کند.

این گروه بارها خواستار بازگشایی سفارت امریکا در افغانستان شده است.

شیر محمد عباس ستانکزی، معاون وزیر خارجه طالبان قبلا گفته بود اگر امریکا سفارت خود را در افغانستان بازگشایی کند، دیگر کشورها هم خواهند آمد و حضور دیپلوماتیک خود را ادامه خواهند داد.

در پیام عید قربان منسوب به هبت‌الله آخنده‌زاده، رهبر طالبان آمده است که طالبان خواهان روابط "حسنه و قوی" با امریکا است.