سیلاب‌های مرگبار افغانستان؛ طالبان می‌گویند ۱۶ نفر جان باخته و ۲۱ نفر دیگر زخمی شد‌ه‌اند

۱۴۰۱/۴/۱۶

طالبان می‌گویند در اثر باران شدید و جاری شدن سیلاب در شماری از ولایت‌های افغانستان ۱۶ نفر کشته و ۲۱ تن دیگر زخمی شده‌اند.

به گفته این گروه صد‌ها خانه و ده‌ها هزار جریب زمین زراعتی در سیلاب‌ها تخریب شده‌اند. سازمان ملل در یک گزارش ابتدایی کشته شدن دست‌کم ۶ نفر را تأیید کرده است.

محمد نسیم حقانی، سخنگوی طالبان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث به افغانستان اینترنشنال گفت که از سه روز به اینسو در ۱۴ ولایت باران می‌بارد و در برخی ولایت‌ها سیلاب جاری شده است.

او گفت بیشترین تلفات سیلاب‌ها در ۱۰ ولایت به‌جا مانده است.

به گفته نسیم حقانی احتمال دارد آمار تلفات جانی و مالی و تخریب زمین زراعتی در اثر سیلاب‌ها افزایش یابد.

به گفته او، بیشترین تلفات و خسارات در ولایت‌های میدان وردگ، پکتیا، غزنی، ننگرهار، پروان، نورستان، زابل، لغمان، کنر و کابل وارد شده است.

این سخنگوی طالبان می‌گوید در باران‌های شدید و جاری شدن سیلاب بیشتر از ۶۰۰ خانه به طور کلی یا جزئی ویران شده، ۱۶۰۰ مواشی از بین رفته و تا ۵۰ هزار جریب زمین زراعتی و ۴۰ کیلومتر آسفالت خیابان‌ها تخریب شده است.

دفتر سازمان ملل برای هماهنگی امور بشر دوستانه (اوچا) روز پنجشنبه، ۱۶ سرطان با انتشار یک گزارش اولیه، کشته شدن دست‌کم ۶ نفر و ویران شدن صدها خانه و زمین‌های کشاورزی در اثر جریان سیلاب‌ها را تأیید کرده است.

اداره هواشناسی افغانستان هشدار داده است که باران و باد شدید در ولایت‌های کابل، کنر، ننگرهار، لغمان، لوگر، پکتیا، پکتیکا، خوست، غزنی و زابل در روزهای آینده ادامه خواهد داشت.

این اداره از احتمال جاری شدن سیلاب در این ولایت‌ها نیز سخن گفته است.