بوریس جانسن، نخست‌وزیر بریتانیا استعفا کرد

۱۴۰۱/۴/۱۶

بوریس جانسن، نخست‌وزیر بریتانیا روز پنجشنبه استعفای خود را از رهبری حزب محافظه‌کار اعلام کرد، اما گفت تا زمانی که جایگزینی برای او انتخاب شود، در سمت نخست‌وزیری این کشور باقی خواهد ماند.

آقای جانسن بعد از روزها امتناع از کناره‌گیری، با سلسله‌ای از اعتراضات درون‌حزبی روبرو شد.

بیش از ۵۰ مقام دولت در دو روز گذشته استعفا دادند و گفتند دیگر حاضر نیستند به رهبری جانسون به کار در دولت ادامه دهند.

محافظه‌کاران اکنون باید رهبر جدیدی را انتخاب کنند، روندی که ممکن است حدود دو ماه طول بکشد.

۲۴ چهار ساعت گذشته، ساعت‌های آشفته‌ای در فضای سیاسی بریتانیا بود.

در این ساعت‌ها بود که ندیم زهاوی، وزیر مالیه بریتانیا که سه روز پیش به این سمت گماشته شده بود، به نخست وزیر گفت استعفا بدهد.

او در توییتر خطاب به بوریس جانسون نوشت: "وضعیت فقط بدتر خواهد شد. بخاطر خودتان، بخاطر حزب محافظه‌کار و مهم‌تر از همه بخاطر کشور، شما باید کار درست را انجام دهید و همین حالا بروید."

این تنها وزیر مالیه نبود که بوریس جانسون را به حال خود رها کرده بود، استعفای وزرا آنقدر گسترده و سریع بود که دولت در آستانه "فلج شدن" قرار داشت.

برخی از اعضای کابینه که در سمت خود باقی ماندند، از جمله بن والاس، وزیر دفاع گفتند فقط به دلیلی در سمت‌شان باقی مانده‌اند که وظیفه دارند کشور را امن نگه دارند.

رهبر اپوزیسیون کارگری بریتانیا، دورنمای کناره‌گیری بوریس جانسون را "خبر خوب" خوانده و خواستار "تغییر واقعی در دولت" شده است.

جانسون تقریباً سه سال پیش به قدرت رسید. او قول داده بود که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را به ارمغان بیاورد و این کشور را از کشمکش تلخی که بعد از رفراندوم ۲۰۱۶ برگزیت دامنش را گرفته بود، رهایی بخشد.

خبرگزاری رویترز نوشته است با این حال "رویکرد جنگجویانه و اغلب آشفته دولت او" نسبت به حکومت‌داری و مجموعه‌ای از رسوایی‌ها حسن نیت بسیاری از قانون‌گذاران در برابر جانسون را از بین برد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که او دیگر محبوبیتی در بین عموم مردم ندارد.