انس حقانی: بسیاری از حملاتی که به خانواده من نسبت داده می‌شود، توسط ما انجام نشده است

۱۴۰۱/۴/۱۷

انس حقانی، عضو مهم شبکه حقانی در مصاحبه با مجله آلمانی اشپیگل گفته است بسیاری از حملاتی که در دو دهه گذشته به خانواده او نسبت داده شده، کار آنها نبوده است.

پیشتر، سراج‌الدین حقانی، برادر او گفته بود که تنها ۱۰۵۰ نفر از اعضای گروه او در ۲۰ سال گذشته حملات انتحاری انجام داده‌اند.

اشپیگل نوشته است که رحمت‌الله نبیل، رئیس اسبق امنیت ملی افغانستان پس از بازداشت انس حقانی، او را سوار موتر کرده و به مکان‌هایی که قاتلان شبکه حقانی در آنجا مرگبارترین حملات خود را انجام داده‌اند، برده است. پس از بازگشت به مقر امنیت ملی، آقای حقانی به دست داشتن در برخی حملات اعتراف کرده است.

اما انس حقانی گفته زمانی که در بازداشت امنیت ملی سابق بوده، به هیچ حمله انتحاری اعتراف نکرده است.

پیشتر، سراج الدین حقانی، وزیر داخله طالبان در فبروری امسال در یک گردهمایی در شهر قندهار گفت که تنها ۱۰۵۰ نفر از اعضای گروه او، یعنی شبکه حقانی در یک و نیم دهه گذشته حملات انتحاری انجام داده‌اند.

او در این سخنرانی از طرفدارانش خواست که این مهاجمان انتحاری را فراموش نکنند.

شبکه حقانی از جمله مسئولیت حمله انتحاری در چهارراهی زنبق در سال ۲۰۱۷ را به دوش گرفت. این حمله که بیش از ۱۵۰ کشته و ۴۰۰ زخمی به جا گذاشت، یکی از مرگبارترین حملات در تاریخ ۲۰ سال جنگ طالبان علیه حکومت پیشین محسوب می‌شود.

ناگزیری اختطاف استادان دانشگاه امریکایی

انس حقانی در این مصاحبه همچنین گفته که برای آزادی اش، راه دیگری جز اختطاف دو استاد دانشگاه امریکایی وجود نداشت.

او می‌گوید که از برنامه اختطاف استادان دانشگاه امریکایی آگاهی نداشته اما می‌افزاید: "رهبری امارت اسلامی افغانستان در چنان موقعیتی قرار گرفت که به نظر می‌رسید همه راه‌ها مسدود شده بود و ناگذیر شد اقدامات ویژه‌ای برای آزادی شهروند خود - یعنی من - انجام دهد."

او می‌گوید که برای دیدار با برخی دوستان تازه آزاد شده‌اش از زندان گوانتانامو به قطر رفته بود که بازداشت و به کابل برگردانده شد.

این عضو جوان شبکه حقانی پس از بازداشت در 2014 محکوم به اعدام شد اما اشپیگل دریافته است که علت اصلی اعدام نشدن او مداخله چین به درخواست پاکستان بوده است.

دو سال پس از بازداشت انس، شبکه حقانی دو استاد دانشگاه امریکایی به نام‌های کوین کینگ و تیموتی ویکس را اختطاف کرد. او سپس در مبادله با این دو استاد از زندان حکومت قبلی آزاد شد.

انس حقانی، برادر کوچک سراج الدین حقانی است. سراج الدین رهبری شبکه حقانی را به عهده دارد و اکنون وزیر داخله طالبان در افغانستان است.

شبکه حقانی رابطه نزدیک با آی‌اس‌آی، سازمان استخبارات پاکستان دارد و مسئول مرگبارترین حملات بیست سال گذشته در افغانستان است.

این شبکه اکنون نقش تعیین کننده‌ای در حکومت طالبان دارد و پست‌های مهم از جمله وزارت داخله در کنترل این شبکه است.

تازه‌ترین خبرها