مرکز خبرنگاران افغانستان خبر داد:دست‌کم چهار خبرنگار هم اکنون در زندان طالبان هستند

۱۴۰۱/۴/۱۸

مرکز خبرنگاران افغانستان امروز در پیامی به مناسبت عید قربان خبر داد که شماری از خبرنگاران همچنان در زندان طالبان هستند.

این نهاد با اعلام اینکه در حال حاضر دست‌کم چهار خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در زندان بسر می‌برند، از طالبان خواسته است که آن‌ها را "بدون قید و شرط" آزاد کنند.

در این پیام آمده است «خالد قادری مجری سابق رادیو نوروز در هرات، میرزا حسنی خبرنگار محلی و صاحب امتیاز رادیو آفتاب در ولایت دایکندی، جمال‌الدین دل‌دار مدیر مسؤل رادیو صدای گردیز در ولایت پکتیا و عبدالحنان محمدی خبرنگار پژواک در ولایت کاپیسا در زندان بسر می‌برند.»

طالبان پیش از این مدعی شده بودند که هیچ خبرنگاری توسط این گروه بازداشت و زندانی نشده و فراخواندن خبرنگاران برای افهام و تفهیم به برخی اداره‌ها، به‌معنای شکنجه و زندانی شدن آنان نیست.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در روز جهادی آزادی مطبوعات حتی گفت طالبان از آزادی بیان و رسانه‌ها پشتیبانی می‌کند.

بر اساس شاخص جهانی، آزادی مطبوعات افغانستان تحت کنترل طالبان ۳۴ پله سقوط کرده است.

از زمان روی کار آمدن طالبان در آگست سال گذشته، ده‌ها رسانه مستقل در افغانستان تعطیل شده، صدها خبرنگار دست از کار کشیده و بسیاری این کشور را ترک کرده‌اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز، با نشر رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌‌‌ها در سال ۲۰۲۲ می‌گوید سقوط کابل به دست طالبان، دورنمای رسانه‌های افغانستان را تغییر داده است.

بر اساس رده‌بندی این سازمان، افغانستان از میان ۱۸۰ کشور با کسب ۳۸ امتیاز با ۳۴ پله سقوط در رده ۱۵۶ قرار گرفته در حالی که پارسال با ۶۰ امتیاز در رده ۱۲۲ قرار داشت.

با سقوط حکومت پیشین، طالبان محدودیت‌های جدی بر فعالیت رسانه‌های افغانستان وضع کرده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان در پیام امروز خود از طالبان خواسته است محدودیت‌ها بر رسانه‌های افغانستان برداشته شود و مطابق با قانون رسانه‌های همگانی، کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای هم دوباره فعال شود.