یافته‌های بی‌بی‌سی: نیروهای ویژه بریتانیا در افغانستان زندانیان و غیرنظامیان را کشته‌اند

۱۴۰۱/۴/۲۱

یافته‌های بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که نیروهای ویژه بریتانیا در جریان ماموریت در افغانستان بارها زندانیان و مردان غیرمسلح را "به گونه مشکوک کشته‌اند."

بی‌بی‌سی گزارش‌های نظامی را به دست آورده که نشان می‌دهد یک واحد ممکن است در یک دوره شش ماهه ۵۴ نفر را به طور غیرقانونی کشته باشد.

این رسانه می‌گوید شواهدی را به دست آورده است که نشان می‌دهد رئیس سابق نیروهای ویژه بریتانیا شواهد را برای تحقیقات در مورد قتل‌های انجام شده در افغانستان ارائه نکرده است.

وزارت دفاع بریتانیا در واکنش به این ادعاها گفته است که سربازان این کشور در افغانستان "با شجاعت و به گونه حرفه‌ای خدمت کرده‌اند."

بی‌بی‌سی دریافته است که جنرال مارک کارلتون اسمیت، فرمانده سابق نیروهای ویژه بریتانیا در مورد قتل‌های غیرقانونی ادعا شده مطلع شده بود، اما مدارک را به پولیس نظامی سلطنتی منتقل نکرد.

جنرال اسمیت در این گزارش متهم شده است که حتی زمانی که تحقیقاتی در مورد قتل‌های غیرقانونی در افغانستان جریان داشت نیز او مدارک را شریک نکرد.

بی‌بی‌سی می‌گوید این فرمانده پیشین ارتش بریتانیا از اظهار نظر در مورد این ماجرا خودداری کرده است.

بی‌بی‌سی گزارش داده است که این رسانه، صدها صفحه از حساب‌های عملیاتی ارتش بریتانیا را تجزیه و تحلیل کرده است. از جمله گزارش‌هایی بررسی شده است که بیش از ده‌ها حمله مربوط به "قتل یا دستگیری" توسط نیروهای ویژه ارتش بریتانیا در هلمند در جریان سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ پوشش می‌دهد.

افرادی که با نیروهای ویژه بریتانیا در آن دوره کار می‌کردند، به بی‌بی‌سی گفتند که در جریان حملات شبانه شاهد کشتن افراد غیرمسلح توسط این نیروها بوده‌اند.

چندین نفر که با نیروهای ویژه بریتانیا کار می‌کردند، گفته‌اند که سربازان این کشور برای به دست آوردن بیشترین کشته‌ها با یکدیگر رقابت می‌کردند.

وزارت دفاع گفت که نمی‌تواند در مورد اتهامات خاص اظهار نظر کند، اما امتناع از اظهار نظر نباید به این معنی تلقی شود که این ادعاها صحت دارد.

یک سخنگوی وزارت دفاع گفته است که نیروهای بریتانیا "با شجاعت و به گونه حرفه‌ای" در افغانستان خدمت کردند و در دوره کار آن‌ها در این کشور "بالاترین استانداردها" حفظ شده است.

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید