نتایج یک پژوهش: کشورهای ثروتمند در خسارات تغییرات اقلیمی در کشورهای فقیر نقش دارند

۱۴۰۱/۴/۲۱

یک پژوهش دانشگاه دارتموث در امریکا نشان می‌دهد که تولید گازهای کاربنی گرم کننده زمین توسط کشورهای ثروتمندی چون ایالات متحده باعث خسارات اقلیمی در کشورهای فقیر شده و میلیون‌ها دالر به اقتصاد این کشورها آسیب زده است.

به نقل از اسوشیتدپرس، این پژوهش که روز سه شنبه در مجله علمی «تغییرات اقلیمی» به نشر رسید، می‌گوید که فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی امریکا، یکی از کشورهای بزرگ تولیدکننده گازهای کاربنی، بین سال های ۱۹۹۰ الی ۲۰۱۴، بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دالر به کشورهای مانند هند، برازیل و اندونیزیا به علت تغییرات اقلیمی آسیب رسانده است.

فعالان محیط زیست همواره استدلال کرده اند که فعالیت‌های صنعتی کشورهای ثروتمند، به ویژه استفاده وسیع آنان از سوخت‌های آلاینده‌ای چون زغال سنگ، موجب گرمایش زمین شده و بحران اقلیمی را خلق کرده است. این بحران اکنون به کشورهای در حال توسعه و فقیر آسیب جانی و مالی وارد کرده است.

نویسندگان این پژوهش به کمک مدل‌ها و شبیه سازی‌های اقلیمی، نخست میزان گاز کاربن تولید شده توسط هر کشور را محاسبه کرده و سهم آن را بالای درجه حرارت زمین و زیان‌های اقتصادی از آن که به کشورهای دیگر وارد می‌کند، بررسی کرده اند.

کشورهای در حال توسعه در مذاکرات اقلیمی از دولت‌های ثروتمند خواسته اندکه با توجه به سهم بالای کشورهای صنعتی در تولیدگازهای کاربنی، به کشورهای فقیرتر در قسمت کاهش و جبران خسارات تغییرات اقلیمی کمک مالی کنند.

چین و امریکا، دو کشور بزرگ مولد گازهای گرم کننده زمین، در این مذاکرات انکار کرده اند که فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی شان به طور مشخص باعث آسیب‌های اقلیمی به کشورهای در حال توسعه و فقیر شده است.

نویسندگان این تحقیق می‌گویند که محاسبات آنان این ادعای کشورهای مذکور را رد می‌کند و آنان نمی‌توانند در برابر خسارات مالی اقلیمی ناشی از فعالیت‌های صنعتی خود در کشورهای در حال توسعه و فقیر بی‌تفاوت بمانند.

بنا به آمار این پژوهش، امریکا و چین یک سوم گازهای گرم کننده زمین را تولید کرده اند.

اما، این موضوع تنها به کشورهای صنعتی ثروتمند محدود نمی‌شود. هند و برازیل دو کشور بزرگ در حال توسعه در تولیدگازهای کاربنی نقش چشمگیر دارند. البته، این دو کشور استدلال می‌کنند که برای توسعه و رفاه خود به سوخت‌هایی مانند زغال سنگ که نقش عمده را در تغییرات اقلیمی بازی می‌کنند، نیاز دارند.