بایدن می‌گوید که برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتومی به گزینه نظامی متوسل خواهد شد

۱۴۰۱/۴/۲۲

رئیس جمهور امریکا روز چهارشنبه گفت که برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای در صورت لزوم از زور نظامی به عنوان «آخرین گزینه» استفاده خواهد کرد.

او در مصاحبه با کانال ۱۲ اسرائیل گفت که سپاه پاسداران را به هیچ قیمتی از لیست سازمان‌های تروریستی امریکا بیرون نخواهد کرد.

کشورهای منطقه به خصوص اسرائیل باور دارند که مذاکرات هسته‌ای اعضای شورای امنیت با ایران برای احیای برجام الزاماً نمی تواند جلو رسیدن ایران به سلاح اتومی را بگیرد.

به نقل از رویترز، بایدن در گذشته نیز گفته بود که زور نظامی یکی از گزینه‌ها علیه ایران است. او در این مصاحبه بار دیگر گفت که «اگر[زور] آخرین گزینه باشد، به آن متوسل خواهم شد.»

مذاکرات غیرمستقیم امریکا با ایران برای احیای برجام در چند هفته گذشته متوقف بوده است. ایران می خواهد سپاه پاسداران، قدرتمندترین نهاد نظامی این کشور، از فهرست سازمان های تروریستی امریکا بیرون شود و این درخواست ظاهراً یکی از موانع عمده در برابر توافقات جدید است.

بایدن به صراحت گفت که سپاه پاسداران را به هیچ وجه از فهرست سازمان های تروریستی امریکا بیرون نخواهد کرد، حتا اگر این کار منجر به ابطال توافقات برجام شود.

سپاه پاسداران مانند ارتش پاکستان تنها یک نهاد نظامی نیست. سپاه نه تنها در سیاست داخلی و خارجی ایران نقش تعیین کننده را دارد بلکه در سال های گذشته تبدیل به یک سازمان بزرگ تجاری و صنعتی در ایران شده است.

همچنان، سپاه از نیروهای تحت حمایت خود در کشورهای منطقه علیه امریکا، عربستان و اسرائیل استفاده می کند.

ایران می گوید که برنامه اتومی‌اش صلح آمیز بوده و حاضر است که تحت نظارت سازمان ملل آن را ادامه دهد. این کشور از امریکا می خواهد که بخشی از تحریم ها در بدل این امتیاز لغو کند.

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید