یک گور دسته‌جمعی شامل بقایای ۸ هزار قربانی جنگ نازی‌ها در پولند کشف شد

۱۴۰۱/۴/۲۳

موسسه یادبود ملی پولند از کشف یک گور دسته‌جمعی حاوی خاکستر انسانی معادل ۸هزار نفر در نزدیکی یک اردوگاه سابق کار اجباری نازی‌ها در این کشور خبر می‌دهد.

آلمان نازی‌ این اردوگاه را در زمان جنگ دوم جهانی ساخت و از آن به عنوان محل نابودی یهودیان و نخبگان سیاسی پولند استفاده می‌کرد.

این موسسه که جنایات انجام شده در دوران اشغال پولند توسط نازی‌ها را تحقیق می‌کند، روز چهارشنبه گفت که بقایای حدود ۸ هزار انسان را در نزدیکی اردوگاه کار اجباری «سولدو» در شمال وارسا، پایتخت پولند کشف کرده است. این محل اکنون به نام «جلدوفو» یاد می‌شود.

این موسسه در بیانیه‌ای گفت: «این شواهد نشان می‌دهد که آلمان نازی تلاشی بسیار برای از بین بردن آثار نسل‌کشی خود در شرق اروپا کرده است.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آلمان نازی این اردوگاه را زمانی که پولند را در طول جنگ جهانی دوم اشغال کرد، ساخت و از آن به عنوان محل اسارت و نابودی یهودیان، مخالفان و نخبگان سیاسی پولند استفاده کرد.

برآوردها تعداد زندانیان کشته شده در «سولدو» را ۳۰ هزار نفر اعلام کرده است، اما آمار واقعی هرگز مشخص نشده است.

به گفته توماس یانکوفسکی، یکی از محققان موسسه یادبود ملی پولند، کشف تقریباً ۱۵.۸ تُن (۱۵۸۰۰ کیلوگرام) خاکستر انسانی به این معنی است که حداقل ۸۰۰۰ نفر در آنجا جان باخته اند.

این موسسه خاکستر هر انسان را دو کیلو گرام تخمین می‌زند. یانکوفسکی گفت قربانیانی که در گور دسته‌جمعی دفن شده بودند، «احتمالاً در حوالی سال ۱۹۳۹ ترور شده اند و بیشتر متعلق به نخبگان پولند بوده اند».

مقامات نازی در سال ۱۹۴۴به زندانیان یهودی دستور دادند که اجساد را از خاک بیرون آورده و بسوزانند تا شواهد جنایات جنگی را از بین ببرند.

آندری اوسووسکی، یک محقق ژنتیک به خبرگزاری فرانسه گفت که نمونه‌هایی از خاکستر کشف شده در این محل گرفته شده و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

او افزود: «ما می‌توانیم روی این بقایا آزمایش دی‌ان‌ای انجام دهیم. این آزمایش به ما امکان می‌دهد تا اطلاعات بیشتری درباره هویت قربانیان پیدا کنیم.»

خبرها
سفیران - فصل سوم
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید