مقامات دست نشانده روسیه در مورد پیوستن جنوب اوکراین به روسیه همه‌پرسی برگزار می‌کنند

۱۴۰۱/۴/۲۳

مقامات تحت حمایت روسیه در جنوب اوکراین که بخشی از آن در اشغال روسیه قرار دارد، روز پنجشنبه گفتند که در مورد پیوستن این منطقه به روسیه در اوایل خزان امسال رفراندوم برگزار خواهند کرد.

خبرگزاری دولتی روسیه به نقل از آنان، از احتمال برگزاری این همه‌پرسی در اوایل سپتامبر خبر داد.

به گزارش رویترز، ایوجینی بالیتسکی، رئیس زاپوریژیا، شهر تحت اشغال نیروهای روسی در جنوب اوکراین، که مردم این منطقه را به گرفتن پاسپورت روسی تشویق کرده است، گفت: «سازوکار همه‌پرسی تحت کار است. این رفراندوم مشخص خواهد کرد که مردم این منطقه چه می‌خواهند و چطور می‌خواهند زندگی کنند.»

روسیه و نیروهای محلی تحت حمایت آن توانسته اند که بخش بزرگی از زاپوریژیا را تسخیر کنند، ولی ارتش اوکراین هنوز بخش‌های شمالی این شهر را در اختیار دارد که بیش از نیمی از ساکنان این منطقه در آنجا زندگی می‌کنند.

روسیه پس از اشغال چندین منطقه در اوکراین زمینه برگزاری همه‌پرسی و استقلال این مناطق را فراهم کرده است. چنانچه، لوهانسک و دونتسک در منطقه صنعتی دونباس اعلام استقلال کرده اند که تا حال سوریه و کوریای شمالی دولت شان را به رسمیت شناخته اند.

همچنان، مقامات دست نشانده روسیه در خرسون در شمال شبه جزیره کریمه اعلام کردند که با برگزاری یک همه‌پرسی قصد پیوستن به روسیه را دارند.

سفیر روسیه در بریتانیا هفته گذشته گفت که سربازان روسی از مناطق تحت کنترول خود در اوکراین بیرون نخواهند شد.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
روسیه گردی با چهار چرخ
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید