کوریای شمالی مناطق جدایی‌طلب اوکراین را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخت

۱۴۰۱/۴/۲۳

کوریای شمالی مناطق جدایی‌طلب دونتسک و لوهانسک از مربوطات منطقه دونباس در شرق اوکراین را روز چهارشنبه به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخت. خبرگزاری دولتی کوریای شمالی می‌نویسد وزیر خارجه این کشور با فرستادن نامه‌هایی به همتایان خود در این مناطق، استقلال آنها را به رسمیت شناخت.

کوریای شمالی پس از روسیه و سوریه، سومین کشوری است که مناطق مذکور را به رسمیت می‌شناسد.

دنیس پوشیلین، رهبر منطقه جدایی‌طلب دونتسک در کانال تلگرام خود گفت که امیدوار است این به رسمیت شناسی «همکاری مثمر» و افزایش تجارت با کوریای شمالی را در پی داشته باشد؛ کشوری منزوی و مجهز به سلاح هسته‌ای که ۶۵۰۰ کیلومتر دورتر از منطقه دونتسک اوکراین قرار دارد.

سفارت «جمهوری خلق دونتسک» در مسکو عکسی را در کانال تلگرام خود از مراسمی منتشر کرده که در آن سین هونگ چول، سفیر کوریای شمالی در مسکو، گواهینامه به‌رسمیت شناسی را به اولگا ماکیوا، فرستاده جمهوری خلق دونتسک پیشکش می‌کند.

خبرگزاری رسمی کوریای شمالی روز پنجشنبه تایید کرد که چو سون هوی، وزیر امور خارجه این کشور روز چهارشنبه نامه‌هایی را برای همتایان خود در هر دو منطقه جدایی‌طلب اوکراین فرستاده و استقلال آنها را به رسمیت شناخت.

این خبرگزاری می‌نویسد: «در این نامه‌ها، او تمایل خود را برای توسعه روابط دولت با دولت با این کشورها با توجه به استقلال آنها و داشتن رابطه صلح‌آمیز و دوستانه ابراز کرد.»

اوکراین بلافاصله روابط خود را با پیونگ یانگ به دلیل این اقدام قطع کرد.

اما برخی از ساکنان دونتسک که در این "جمهوری" خودخوانده زندگی می‌کنند، از این اقدام کوریای شمالی استقبال کردند.

اولگا که از دادن نام خانوادگی خود خودداری کرد، گفت: «البته که خوشحالم. بگذارید بیشتر ما را بشناسند تا همه بدانند ما اینجا هستیم.»

آناستازیا نیز که از ذکر نام خانوادگی خود خودداری کرد، به رویترز گفت که هر چه کشورهای بیشتری این جمهوری‌ها را به رسمیت بشناسند، شانس کی‌یف برای بازپس‌گیری قلمرو تصرف شده توسط جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه و نیروهای مسلح روسیه کمتر خواهد بود. او گفت: «گام به گام به صحنه جهانی می‌پیوندیم.»

روسیه که از سال۲۰۱۴ از جدایی این مناطق حمایت می‌کند، در آستانه حمله به اوکراین در اقدامی که کی‌یف و غرب آن را غیرقانونی دانستند، مناطق جدایی‌طلب دونتسک و لوهانسک را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخت.

روسیه همزمان با حمله به اوکراین، گفت که از روسی زبانانی که در مناطق مذکور زندگی می‌کنند در برابر «نسل‌کشی» محافظت می‌کند.

کی‌یف و غرب این اظهارات را به عنوان بهانه‌ای برای جنگ و تصرف بخش‌هایی از خاک اوکراین رد کرده اند.

کوریای شمالی در حالی دو منطقه جدایی‌طلب اوکراین را به رسمیت می‌شناسد که از الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ نیز حمایت کرده بود.

خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید