طالبان از پناهگاه زیرزمینی جلال‌الدین حقانی، بنیانگذار شبکه حقانی رونمایی کردند

۱۴۰۱/۴/۲۴

طالبان با انتشار یک ویدئو غاری را نشان دادند که به گفته این گروه پناهگاه جلال‌الدین حقانی، رهبر پیشین شبکه حقانی بوده است.

محمدجلال از افراد طالبان در صفحه توییترش نوشته است که جلال‌الدین حقانی در جریان مقاومت در برابر "اشغال افغانستان توسط شوروی" در این غار بوده است.

طالبان گفته‌اند این غار در "ژوره" موقعیت دارد.

ژوره در منطقه سرحدی خوست و وزیرستان شمالی موقعیت دارد. شبکه حقانی و نیز حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمیتار در کوه‌های این مناطق غارهای بزرگی کنده‌اند.

منابع آگاه می‌گویند در زمان اشغال شوروی، حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار یک مرکز مهم اکمالاتی به نام «جهادوال غوند» در منطقه ژوره داشت و افراد شبکه حقانی نیز در این مطقه سکونت داشتند.

به گفته این منابع، اسامه بن لادن، رهبر شبکه تروریستی القاعده نیز در ۱۹۹۸ «جهاد علیه امریکا» را از منطقه ژوره اعلام کرد.

در زمان بیل کلینتون، رئیس جمهور سابق امریکا این منطقه هدف حملات موشک کروز قرار گرفت.

محمدجلال، از مقام‌های طالبان افزوده است که این غار پس از «پایان اشغال امریکا» پاک‌سازی شده است.

پیشتر هم طالبان تصاویری از یک موتر بیرون کشیده شده از زیر خاک را منتشر کردند که می‌گویند متعلق به ملاعمر، رهبر پیشین این گروه بوده است. حکومت پیشین افغانستان سال ۱۳۹۴ مرگ ملاعمر را اعلام کردند.

سه سال پس از مرگ ملاعمر، سال ۱۳۹۷ طالبان خبر مرگ جلال‌الدین حقانی را تائید کردند.

جلال‌الدین حقانی از فرماندهان ارشد جهادی، بنیانگذار و رهبر سابق شبکه حقانی بود.

گروه طالبان به ویژه شبکه حقانی در دو دهه گذشته مسئولیت حملات مرگبار انتحاری بسیاری در ولایات مختلف به ویژه در کابل را بر عهده گرفته است. در جریان این حملات هزاران غیرنظامی در افغانستان کشته، زخمی و معلول شدند.

در حال حاضر سراج‌الدین حقانی، فرزند جلال‌الدین حقانی رهبری شبکه حقانی را بر عهده دارد. او اکنون وزیر داخله حکومت طالبان است.

او در ماه‌های گذشته بارها با بستگان و خانواده‌های انتحاری شبکه حقانی و طالبان دیدار کرده و به آن‌ها پاداش‌هایی نیز داده است.