سایه جنگ اوکراین؛ انتظار می‌رود نشست وزیران مالیه گروه ۲۰ بدون اعلامیه رسمی به پایان برسد

۱۴۰۱/۴/۲۵

منابع آگاه به خبرگزاری رویترز می‌گویند که انتظار می‌رود نشست دو روزه وزرای مالیه و بانک‌های مرکزی ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان بدون نشر اعلامیه رسمی به پایان برسد. به گزارش رویترز جنگ روسیه در اوکراین باعث ایجاد شکاف میان اعضای گروه ۲۰ شده و توافق روی یک اعلامیه مشترک را دشوار ساخته است.

به گفته این منابع، در عوض سری مولیانی ایندراواتی، وزیر مالیه اندونیزیا که میزبان نشست این هفته در جزیره بالی است، بیانیه‌ای درباره خلاصه‌ای از رویدادهای نشست صادر خواهد کرد.

مقامات ارشد غربی از جمله جانت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده و کریستیا فریلند، وزیر مالیه کانادا روز جمعه جنگ روسیه در اوکراین را محکوم کردند و مقامات روسیه را به دلیل عواقب عظیم اقتصادی ناشی از این جنگ مورد انتقاد قرار دادند.

یک منبع آگاه به رویترز گفت: «ما انتظار بیانیه‌ای نداریم.»

حمله روسیه به اوکراین بر نشست‌های اخیر گروه ۲۰، از جمله گردهمایی هفته گذشته وزیران امور خارجه ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان سایه انداخته است.

وزیر مالیه اندونیزیا امیدوار بود که شرکت‌کنندگان بتوانند اختلافات خود را بر سر جنگ روسیه در اوکراین حل کنند تا به طور مشترک به افزایش قیمت کالاها، تشدید بحران امنیت غذایی و تأثیرات آن بر توانایی کشورهای کم‌درآمد برای بازپرداخت قروض‌شان رسیدگی کنند.

اما رویترز گزارش می‌دهد که این امر در شرایط فعلی بسیار دشوار است، زیرا کشورهای غربی تحریم‌های شدیدی علیه روسیه اعمال کرده و این کشور را به جنایات جنگی در اوکراین متهم می‌کنند؛ اتهامی که مسکو همواره آن را رد می‌کند.

سایر کشورهای گروه ۲۰، از جمله چین، هند و افریقای جنوبی در واکنش خود به جنگ روسیه در اوکراین بی‌صداتر بوده‌اند.

منابع غربی در اوایل هفته هشدار داده بودند که توافق بر سر یک بیانیه دشوار خواهد بود، زیرا این سازمان بر اساس اجماع کار می‌کند.

یک منبع در وزارت مالیه فرانسه گفت: «ظرفیت گروه ۲۰ برای اقدام و برقراری ارتباط به دلیل جنگ در اوکراین که یکی از اعضای گروه ۲۰ مسئولیت کامل آن را بر عهده دارد، به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است.»

در همین حال پری وارجیو، رئیس بانک مرکزی اندونیزیا، روز شنبه از اعضای گروه ۲۰ خواست تا روی اهداف این نشست متمرکز بمانند.

او گفت که این گروه در روز جمعه گفتگوهای پرباری در مورد اقتصاد جهانی، مسایل صحی و مالی داشت. او افزود که نشست گروه ۲۰ باید نتایج ملموسی برای حمایت از اقتصاد جهانی در پی داشته باشد.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید